teema: Entomofaagide ja entomopatogeenide efektiivsus kahjurite looduslikus tõrjes rapsi ja kapsa põldudel sõltuvalt kultuuride sordist, teisendist ja ümbritseva taimkatte mitmekesisusest ökoloogilise ja intensiivviljeluse tingimustes.
tunnusnumber: ETF4993
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 4.2. Taimekasvatus (sh aiandus)
seisund: lõppenud
asutus: Eesti Põllumajandusülikool
projekti juht: Luule Metspalu
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2005
kirjeldus: Käesolevas projektis on rõhk asetatud entomofaagide, röövtoiduliste ja entomopatogeensete organismide suhetele oma peremeestega, kelleks on ristõieliste, eriti aga rapsi ja kapsa kahjurid. See projekt uurib kapsa ja rapsi põldudel tegutsevate kasulike organismide liigilist koosseisu, arvukust, kuid ühtlasi täiendab seniseid teadmisi nende bioloogiast, ökoloogiast ja fenoloogiast Eestis.

Peatähelepanu pööratakse looduslikule tõrjele, mis on suunatud meie olulisemate rapsi ja kapsa kahjurite vastu: maakirbud Phyllotreta spp., hiilamardikad Meligethes spp., peitkärsakad Ceuthorrhynchus spp., kapsaliblikad Pieris spp., kapsaöölane Mamestra brassisae, kapsakärbes Delia brassisae, jt.

Käesoleva projekti eesmärgiks on anda teaduslik, katse- ning vaatlusandmetega kinnitatud põhjendus rapsi- ja kapsa keskkonnasäästlikule kasvatusre¿iimile. Sellega püütakse suurendada kahjurite arvukuse bioloogilise regulatsiooni osa ning kahandada pestitsiidide kasutamist. Oluliseks ülesandeks on leida teid, kuidas soodustada entomofaagide, röövtoiduliste ja entomopatogeenide levimist rapsi ja kapsa põldudel ja nende lähikonnas, kuidas luua soodsaid tingimusi kasulike organismide paljunemiseks. Selle uurimuse tulemuseks on teoreetilised ja praktilised põhjendused ökoloogilise põlluviljeluse sobivusest Eestis. Uurimistöö rakenduslikuks tulemuseks on praktilised soovitused rapsi ja kapsa kahjurite loodusliku biotõrje efektiivsuse tõstmiseks nii ökoloogilises kui ka intensiivviljeluses. Teadmised kasurite ja kahjurite omavahelistest suhetest võimaldavad planeerida optimaalset maakasutust ja kasurite potentsiaali realiseerimist.

Kahjurite arvukuse loodusliku regulatsiooni soodustamine ja suunamine võib olla reaalseks teeks ökoloogilisele ja säästvale põllumajandusele, kus oluline koht on kasulikel organismidel.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Külli HiiesaarEPMÜvanemteadur 
2.Juhan JõuduEPMÜprofessor 
3.Aare KuusikEPMÜvanemteadur 
4.Luule MetspaluEPMÜ Taimekaitse Instituutlaborijuhataja