teema: Maastiku mitmekesisuse mõju ajalis-ruumiline modelleerimine ainevoogudele, taimkattele ning elupaikadele GIS ja punktmudelite koosrakendamise kaudu.
tunnusnumber: ETF5261
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.11. Loodusgeograafia (sh meteoroloogia, geofüüsika)
4.1. Maaviljelus ja maaparandus
seisund: lõppenud
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Tõnu Oja
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2004
kirjeldus: Kvantitatiivselt hinnata erinevate kartograafiliste lähtematerjalide (mullakaart, põhikaart, maapinna kõrgusmudel, aerofotod) ja nendelt väljaloetavate indikaatorparameetrite kasutatavust elupaikade, taimkatte ja aineringe prognoosimisel. Hinnata, kui suur on eri kaugusel oleva ümbruse mõju osakaal ja indikaatorväärtus erineva empiirilise andmestiku puhul ning leida efektiivsed meetodid ümbruse mõju kaalude leidmiseks. Analüüsida maastiku fragmenteerituse seoseid valitud linnustiku ja taimkatte parameetritega ning võimalust nende väärtusi prognoosida.

Luua planeeringutes rakendamiseks ning ulatuslikuks analüüsiks sobilik GIS ja punktmudeli kooslus. Luua võimalus "pehmeks" e. suunavaks maakasutuse planeerimiseks keskkonnakaitselistel eesmärkidel määratledes rohumaa/metsa/põllu paiknemise. Välja töötada algoritmide kogum toitainete väljakande ja akumulatsiooni alade defineerimiseks ning intensiivsuse klassifitseerimiseks, mis oleks otseselt rakendatav planeeringutes ja keskkonnamõjude hindamisel ning oleks vahend kliimamuutuste mõju hindamiseks toitainevoogudele.

Töö oodatavateks teaduslikeks tulemuseteks on efektiivsed meetodid ümbruse mõju kaalude leidmiseks, parem arusaamine maastikuparameetrite ajalis-ruumilisest mõjust aineringele ja elustikule ning dünaamilise ainevoogude mudeli edasiarendamine põhitähelepanuga kliimamuutustele, rakendusliku väärtusega tulemused on soovitused looduskasutusega, sh. looduskaitsega seotud planeeringuteks.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Ain KullTartu Ülikoollektor 
2.Tõnu OjaTartu Ülikoolprofessor 
3.Kalle RemmTÜ Bioloogia-geograafiateadur