teema: Metsakuklaste kui sessiilsete putukaliikide kasutamine metsakoosluste bioindikaatoritena
tunnusnumber: ETF5330
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 4.3. Metsandus
seisund: lõppenud
asutus: Eesti Põllumajandusülikool
projekti juht: Ants-Johannes Martin
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2005
kirjeldus: Esitataval uurimisprojektil on kaks põhieesmärki:
1. Fundamentaalne, sipelgate sotsiaalse homöostaasi teooria edasiarendamine, et selgitada saastega tulevate loomorganismidele toksiliste ja sipelgaile omaste mikroelementide üledoseerituse mõju perede, kolooniate, superkolooniate ja asurkondade arengule. Ühtlasi selgitatakse saaste elimineerimisteid nii kolooniatena (polüdoomia) kui ka peredena (monodoomia) elavatel kuklaseliikidel.
2. Rakenduslik, sipelgate bioloogial tugineva bioindikatsiooni kontseptsiooni väljatöötamine metsakuklaste kasutamiseks:
2.1. õhu ja sademetega levivate saastemetallide fooni selgitamiseks eri saastusfooniga piirkondade metsakooslustes Kirde-Eestis, suurlinnade parkmetsades,suure liiklusintensiivsusega maanteede äärsetes metsades.
2.2. eri tüüpi metsakoosluste, sealhulgas kaitsemetsades toimuvate muutuste hindamiseks
Töötatakse välja kasutusjuhised metsakuklaste kui sessiilsete bioindikaatorliikide kasutamiseks erineva kasutusintensiivsusega puistute ja kaitsemetsade monitooringuks nii saaste-, raie- kui ka rekreatsioonikoormuse hindamiseks.
Esmakordselt üritatakse metsakuklaste baasil välja töötada bioindikatsioonimetoodikat, mille abil oleks võimalik komplekselt hinnata ja inditseerida nii saaste kui ka metsade majandamisest ja tallamiskoormusest tulenevat mõju sipelgaasurkondadele ning nende kaudu hinnata ka erineva kaitsestaatusega metsakooslustele langevat inimkoormust. Bioindikatsioonimetoodika kasutusjuhised sobivad rakendada metsakuklaste kui kaitsealuste liikide suuremate asurkondade inventeerimiseks, edaspidiseks perioodiliseks monitooringuks, kaitsemeetmete väljatöötamiseks ja rakendamiseks metsakuklaste kui kaitsealuste liikide kaitseks.Tulemused lubavad anda soovitusi ka puistute mitmekesistamiseks, metsade säästlikumaks ja loodussõbralikumaks majandamiseks.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Ants-Johannes MartinEPMÜ Taimekaitse Instituutlaborijuhataja 
2.Marika MändEPMÜteadur 
3.Heino ÕunapMetsakaitse- ja Metsauuendus-keskuspeaspetsialist