teema: II rahvusvaheline eesti-baltisaksa sümpoosion "Siin on kusagil mujal: Keyserlingide Balti maailmaelamus/ Das Hier ist woanders: Das baltische Welterlebnis der Keyserlinge", 19.- 21. september 2003
tunnusnumber: ETF5404
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 6. Humanitaarteadused
seisund: lõppenud
asutus: Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus
projekti juht: Jaan Undusk
kestus: 01.01.2003 - 31.12.2003
kirjeldus: Sümpoosion jätkab juba 1997 Tartus alguse saanud eesti ja saksa ajaloolistele kirjandus- ja kultuurikontaktidele pühendatud rahvusvaheliste teadussümpoosionide sarja.
Eriti tähelepanuväärseks kujunes ka rahvusvahelist vastukaja tekitanud Eesti Goethe-Seltsi ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse korraldusel 2001.a. toimunud sümpoosion "Mässu mudelid: Torm ja tung Liivimaal", millest võttis osa 26 esinejat, sh. 16 välisesinejat Saksamaalt, Šveitsist, Hollandist, Inglismaalt, Jaapanist, Kanadast. Esimest korda vaadeldi suurel rahvusvahelisel konverentsil paralleelselt eesti ja saksa kirjandust. Tinglikult võis seda nimetada I rahvusvaheliseks eesti-baltisaksa sümpoosioniks, mida on kavas korraldama hakata iga kahe aasta tagant. Ürituse õnnestumisele aitas suuresti kaasa 2001.a. L. Lukasele omistatud ETF-i grant.
II rahvusvaheline eesti-baltisaksa sümpoosion, mille korraldamisel tehakse organisatoorset koostööd ka Darmstadtis asuva Herrmann Keyserlingi Arhiiviga, on pühendatud kolmele väljapaistvale Baltikumist pärit ja Euroopa vaimulukku jõudnud intellektuaalile: loodusteadlasele ja poliitikule Alexander Keyserlingile (1815-1891), kirjanikule ja esseistile Eduard Keyserlingile (1855-1918) ning filosoofile ja kirjanikule Hermann Keyserlingile (1880-1946). Kõik kolm on mingil moel seotud olnud Tartuga. Kõik kolm on rahvusvahelisel areenil tegutsenud vaimuinimesed, kelle elus ja loomingus mingil hetkel eriliselt tähtsustus nende balti päritolu ja sellest tulenevad loomingulised impulsid. Sümpoosioni juhtmotiiviks ongi maailma kaudu oma loomingu sünnipärastele lätetele tagasijõudmise idee.
Kontseptuaalselt toetutakse Balti ruumi uudsele, geokultuuriliselt avardatud käsitlusele, mis võimaldab näha senisest tihedamaid seoseid eesti ja baltisaksa kirjanduse vahel.
Üritusest on planeeritud osa võtma 20-25 teadlast, neist suur osa välismaalt.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Liina LukasUTKK/TÜteadur 
2.Jaan UnduskUnderi ja Tuglase Kirjanduskeskusdir., teemajuht