teema: Narkosüüteod Eestis: kuritegevuse seisund ja dünaamika, narkosüütegude liigid ja karistused kohtupraktikas
tunnusnumber: ETF5713
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 5.2. Õigusteadus
seisund: lõppenud
asutus: TÜ Õigusteaduskond
projekti juht: Jaan Sootak
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2005
kirjeldus: Narkosüüteod kujutavad endast tõsist probleemi, mille lahendamisele tuleb suunata olulisi sotsiaal- ja õiguspoliitilisi vahendeid. Olulisel kohal neist on ka karistusõigus. Taotletava uurimisstipendiumi eesmärk on uurida kõigepealt narkosüütegude kriminoloogilist pilti: narkokuritegude ja -väärtegude seisundit ja dünaamikat (registreeritud süüteod). Seejärel tuleb uurida kohtupraktikat - milliseid narkokuritegusid ja -väärtegusid reaalselt menetletakse ning milline on kohtute praktika (milliste narkosüütegude eest on isikud süüdi või ka õigeks mõistetud). Kolmandaks tuleb analüüsida karistuspraktikat - milliseid karistusliike ja karistusmäärasid narkosüütegude eest reaalselt kohaldatakse. Siinjuures on oluline tuvastada narkosüütegude retsidiivuse tase ning nende tegurite omavaheline vahekord, mis võiksid retsidiivsust tõkestada - ravi ja sotsiaaltöö contra õiguslikud mõjutusvahendid, samuti väärteokaristuse eeldatav pärssiv toime uue väärteo suhtes.

Narkosüütegude uurimine eeldab kehtiva karistusõiguse analüüsi. Uus karistusseadustik (KarS) võeti vastu 6.06.2001 ja see jõustus 1.09.2002, olles seega reaalselt toiminud üks aasta. Praegu Riigikogu menetluses olevad muudatusettepanekud karmistavad karistusi narkosüütegude eest. Taotletava granti üks eesmärke on ka uurida narkosüütegusid võrdlevalt varasema kriminaalkoodeksi, KarS vastuvõetud 2001. a redaktsiooni ja kavandatavate seadusemuudatuste taustal. Vajalik on käsitleda narkosüütegude meditsiiniõiguslikke aspekte (nt ravi vabatahtlikkus), samuti rahvusvahelist dimensiooni (narkosüütegu kui rahvusvaheline süütegu). Mõistagi tuleb analüüsida ka narkosüütegude koosseisude teoreetilisi aspekte - kaitstav õigushüve, koosseisude ülesehituse eripära jms.

Uurimisstipendium on kavandatud kaheks aastaks. Esimesel aastal tuleb koguda ja töödelda empiirilist materjali - statistikat, avaldatud kohtuotsuseid ning võimaluse korral ka kohtutoimikuid. Teine aasta kulub materjali analüüsimisele ja monograafia käsikirja koostamisele.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Jaan GinterTartu Ülikooldotsent 
2.Paavo RandmaRiigikohusnõunik 
3.Jaan SootakTÜ Õigusteaduskondprofessor