teema: Paleobalti mere selgroogsed: taksonoomia, fülogenees ja levik Siluris ning Devonis
tunnusnumber: ETF5726
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.10. Geoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Geoloogia Instituut
projekti juht: Tiiu Märss
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Siluris ja Devonis asustasid Paleobalti merd selgroogsete hõimkonda kuuluvad lõuatud kalalaadsed (telodondid, erikilbilised, luukilbilised ja kilbitud) ja lõugsuused kalad (akantoodid, rüükalad, kõhrkalad, luukalad (vihtuimsed ja kiiruimsed)). Mõlema rühma taksonoomiline mitmekesisus ja arvukus suurenes Silurist Devoni ajastusse. Tänaseks on meie Siluri telodontide ja kilbitute süstemaatikast hea ettekujutus nii nagu on ka Devoni erikilbilistest, akantoodidest ja rüükaladest. Vähe on siin uuritud Siluri erikilbilisi ja luukilbilisi ning Devoni mikromeerse välisskeletiga kõhrkalu ja kiiruimseid.
Siluri ja Devoni selgroogsete kivististe esinemine meie läbilõigetes annab unikaalse võimaluse uurida nende rühmade koosseisu ja ajaloolist arengut Paleobalti meres. Projekti eesmärgiks ongi selgitada lõuatute rühmade taksonoomilist koosseisu ja fülogeneetilisi suhteid ning leida seoseid lõugsuuste kaladega ja anda nende ajalis-ruumiline levik. Selleks uurime lõuatute ja valitud kalarühmade terveid eksemplare ja nende skeletielemente ja kindlakstehtud arvukaid morfoloogilisi, skulptuuri ja mikrostruktuuri tunnuseid kasutame kladistilistel analüüsidel. Fülogeneetilised uuringud aitavad kaasa varajaste selgroogsete süstemaatika korrastamisele, küsitava positsiooniga taksonite asendi määratlemisele selgroogsete hõimkonnas ja ka lõugsuuste päritolu, sh. tetrapoodide põlvnemise selgitamisele. Selgroogsete biostratigraafilised andmed aitavad optimeerida fülogeneesipuu kuju.
Baltikumi läbilõigete detailne sedimentoloogiline analüüs annab keskkonna muutuste mõju liikide esinemisele ja mitteesinemisele ning fossiilide mattumistingimuste seaduspärasuste kindlakstegemine aitab kaasa nende sihipärastel otsingutel.
Projekti tulemusi kasutatakse selgroogsete süstemaatikas, biostratigraafilistel ja kaardistamistöödel ja paleogeograafilistel rekonstruktsioonidel. Uurimistulemused lülitatakse paleoihtüoloogia-alastesse käsiraamatutesse ja kasutatakse õppetöös.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Henning BlomCambridge Ülikooli Zooloogia Teaduskondteadur 
2.Anne-Liis KleesmentTTÜ Geoloogia Instituut 
3.Tiiu MärssTTÜ Geoloogia Instituutvanemteadur