teema: Läänemere lainetuse kliima ja selle sõltuvus mittelineaarsetest efektidest
tunnusnumber: ETF5762
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.16. Mereteadus, limnoloogia
2.3. Mehaanika
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Meresüsteemide Instituut
projekti juht: Tarmo Soomere
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Läänemere tuulelainete käitumise ja lainetuse statistika hinnangud põhinevad seni peamiselt ookeanilainete kirjeldamiseks mõeldud teoreetilistel ja numbrilistel mudelitel, mis ignoreerivad siinsete suhteliselt lühikeste lainete iseärasusi ning mille lahutusvõime (~3 miili) on ebapiisav hoovuste vertikaalse ja horisontaalse muutlikkuse ning mere keeruka geomeetria arvestamiseks. Granti raames analüüsitakse lainete leviku iseärasusi vertikaalselt struktureeritud hoovustel resonantsinteraktsiooni teooria vahenditega eesmärgiga identifitseerida lainete kolmikinteraktsiooni tekkimine, analüüsida selle intensiivsust realistlikes tingimustes ning teha vajalikud muudatused olemasolevatesse mudelitesse. Kuna Läänemerele iseloomulik veemasside vertikaalne struktuur on haruldane, on kirjeldatud mehhanismid ja uuringud unikaalsed. Samuti analüüsitakse pikaharjaliste lainete lõikumisel mittelineaarsetest efektidest tingitud anomaalselt kõrgete lainete geomeetriat ja nende tekkimise tõenäosust.
Granti rakenduslik osa on kontsentreeritud lainekliima praktilisteks arvutusteks sobivate suure lahutusvõimega (1-1/4 miili) ning konkreetsete piirkondade jaoks verifitseeritud lainemudelite loomisele olemasolevate mudelite baasil. Mudelite spektraalset lahutusvõimet suurendatakse eesmärgiga täpsemalt kirjeldada lühikeste lainetega seonduvaid mittelineaarseid efekte. Täiustatud mudelid verifitseeritakse in situ mõõdistuste alusel. Nende abil leitakse lainetuse kliima parameetrid Läänemere avaosa ning Eesti rannikumere mõnede osade jaoks. Lainearvutuste täpsuse suurendamiseks jätkatakse Läänemere tuule spetsiifika analüüsi.
Olulisel kohal lainetuse režiimi kirjeldamisel on ekstreemsete lainete statistika ning nende esinemise ruumilis-ajalise jaotuse määratlemine. Lainekõrguste jaotus erinevate tuuletingimuste korral ning anomaalselt kõrgete lainete tekkimine topograafilise refraktsiooni tulemusena on praeguseks suhteliselt hästi teada. Järgmise sammuna analüüsitakse tuule, lainete ja hoovuste vastasmõju erinevate aspektide mõju lainekliimale tervikuna ning ekstreemsete lainete moodustumisele.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Sirje KeevallikMSIvanemteadur 
2.Kalev RannatMSIteadur 
3.Tarmo SoomereTTÜ Meresüsteemide Instituutvanemteadur, asedirektor