teema: Endoteeli funktsiooni hindamiskompleksi (pulsilaine analüüs, koronarograafia, immunohistokeemilised meetodid, biomarkerid) teaduslik väljatöötamine ja juurutamine kliinilises praktikas
tunnusnumber: ETF5833
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 3.1. Biomeditsiin
3.3. Kliiniline meditsiin
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Arstiteaduskond
projekti juht: Rein Teesalu
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Endoteeli funktsioonihäire tekib enne südame- ja veresoonkonna haiguste kliinilise pildi avaldumist. Endoteeli funktsiooni kompleksse hindamise kaudu on võimalik saada väga adekvaatset teavet organismi tegelikust aterogeensest seisundist, mis võimaldab sihipäraselt rakendada meetmeid, et aterosklerootiliste südame ja veresoonkonna haiguste tekkimist ja progresseerumist edasi lükata või praktiliselt ära hoida.
Eelnevast tuleneb, et endoteeli funktsiooni hindamine on nii teaduslikus kui kliinilises mõttes äärmiselt aktuaalne temaatika. Endoteeli funktsiooni on võimalik hinnata nii invasiivsete kui mitteinvasiivsete meetoditega. Nüüdisaja kliiniline meditsiin suundub üha rohkem mitteinvasiivsete endoteeliuuringute rakendamise poole. Perifeersete arterite endoteeli funktsiooni mitteinvasiivseks hindamiseks kasutatakse laialdaselt ultraheliuuringut ning viimastel aastatel ka pulsilaine analüüsi. Viimane meetod on uudne võimalus avastada arteriaalse süsteemi jäikust ja endoteeli düsfunktsiooni juba enne kliiniliselt väljendunud haigusseisundit. Antud projekti käigus uurime teaduslikult ja juurutame kliinikusse süsteemse analüüsi tulemusena endoteeli funktsiooni hindamise põhiuuringuna pulsilaine analüüsi, mis on lihtne, mitteinvasiivne ja patsiendisõbralik metoodika.
Lisaks eelpoolmainitule saame endoteeli kompleksseks hindamiseks informatsiooni ka biokeemiliste markerite spetsiaaluuringust, mille käigus analüüsime endoteeliga seotud biomarkerite (näit. usCRP, ICAM, oxLDL) muutusi veres ja uriinis.
Kuna on näidatud seoseid aterosklerootilisele naastule ekspresseerunud biomarkerite ning kliinilise seisundi vahel, siis määrame ka immunohistokeemiliste meetoditega veresoontekirurgilise operatsiooni ajal eemaldatud aterosklerootilsest naastust erinevaid biomarkereid.
Kuna endoteeli düsfunktsioon on varaseim muutus südame ja veresoonkonna haiguste arengus ning omab ühtlasi keskset rolli nende progressioonis ja tüsistuste tekkes, on selle vältimine olulise tähtsusega. Mitmetes töödes on endoteeli funktsiooni parandatud antioksüdantsete vitamiinidega. Ka meil on meil plaanis antud grandi raames alustada esialgsete pilootuuringutega demonstreerimaks C ja E vitamiinide mõju endoteelile hinnatuna pulsilaine analüüsiga ning samuti hakata hindama invasiivselt pärgarterite endoteeli funktsiooni ning võrrelda neid tulemusi mitteinvasiivse pulsilaine analüüsi tulemustega.
Antud interdistsiplinaarse uurimisprojekti pikemaaegseks eesmärgiks on teaduslikult välja töötada ja kliinilises praktikas juurutada endoteeli funktsiooni kõige adekvaatsemalt peegeldav instrumentaalsete parameetrite ja biomarkerite hindamiskompleks ning selgitada, milline roll on endoteeli düsfunktsioonil kardiovaskulaarse riski ja haiguse staatuse markerina Eesti rahvastikus. See võimaldab meil kliinilises praktikas lahendada paljusid, täna veel lahendamatuid probleeme ning vähendada kaugemas perspektiivis haigestumust ja suremust südame ja veresoonkonna haigustesse.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Andres ArendTartu Ülikooldotsent, juhataja 
2.Jaan EhaTÜ Kardioloogia Kliinikjuhataja, dotsent 
3.Jaak KalsTartu Ülikooldoktorant 
4.Priit KampusTÜ Kardioloogia Kliinikdoktorant 
5.Andres PulgesTÜ Kardiovaskulaar-ja torakaalkirurgia Kliinikdotsent, juhataja 
6.Priit PõderTÜ Kardiovaskulaar-ja torakaalkirurgia Kliinikdoktorant 
7.Enn RebaneTÜ Kardiovaskulaar-ja torakaalkirurgia Kliinikjuhataja, vanemassistent 
8.Kersti ZilmerTartu Ülikoolvanemteadur 
9.Rein TeesaluTÜ Arstiteaduskondprofessor, juhataja