teema: Vara-Paleosoikumi mikrofossiilide kvantitatiivse levikupildi stratigraafiline, sedimentoloogiline ja paleobioloogiline tähendus Balti regiooni näidete varal
tunnusnumber: ETF5920
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.10. Geoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Geoloogia Instituut
projekti juht: Olle Hints
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Kvantitatiivne andmestik, mis leiab laialdast rakendamist paleoökoloogias, omab suurt potentsiaali ka paleokeskonna ning sedimentatsioonirežiimi uurimisel ning paleobioloogiliste ja stratigraafiliste küsimuste lahendamisel. Alampaleosoikumi mikrofossiilide kvantitatiivne levikupilt on seni võrdlemisi halvasti uuritud, eriti arvestades mitme fossiilirühma omavahelist võrdlust ja leviku integreeritud analüüsi detailse ajalise ja ruumilise tausta suhtes. Balti regiooni setendite täielikkus, vähene tektooniline ja termaalne muutumine, mitmekesine ja suurepäraselt säilinud paleontoloogiline materjal ning hea eelnev uuritus teevad sellest piirkonnast suurepärase testala detailseks kvantitatiivseks paleontoloogiliseks uuringuks.
Antud projekti raames kogutakse standardiseeritud metoodikat kasutades Eesti ja naaberalade Ordoviitsiumi ja Siluri läbilõigetest kvantitatiivne andmestik kitinosoade, konodontide, skolekodontide, vertebraatide jt enamlevinud mikrofauna gruppide kohta. Levikupiltide analüüsimisel kasutatakse ajalise taustana K-bentoniidi kihte jt detailstratigraafia vahendeid. Saadud paleontoloogilist informatsiooni analüüsitakse statistiliselt ja võrreldakse settekeskonda peegeldavate kivimi parameetritega.
Projekti peamisteks eesmärkideks on: (1) välja töötada ja katsetada ühtlustatud ning statistiliseks töötluseks sobiv mikropaleontoloogiline metoodika; (2) selgitada välja mikrofauna erinevate gruppide arvukuse dünaamika, nende omavahelised seosed, ning uuritava elustiku suhe paleokeskkonda ja selle muutumisse; (3) õppida fauna kvantitatiivses levikupildis eristama ajalisi ja ruumilisi muutusi; (4) hinnata "järgnevustsoonide" ruumilist püsivust ning kasutatavust stratigraafias; (5) kasutada mikropaleontoloogilist andmestiku Balti regiooni vastava vanusega settelasundi formeerumise ja täielikkuse hindamiseks ning rakendada saadud telemusi teistes piirkondades; (6) selgitada välja mikrofauna arvukuse muutuste/rütmilisuse võimalikud põhjused litoloogiliselt ühtlastes kivimites; (7) teha kogutud ainulaadne algandmestik edasise teadusliku analüüsi ning õppetöö eesmärgil kõigile soovijaile kättesaadavaks.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Olle HintsTTÜ Geoloogia Instituutvanemteadur 
2.Peep MännikTTÜ GIvanemteadur 
3.Tiiu MärssTTÜ GIvanemteadur 
4.Viiu-Kai NestorTTÜ GI