teema: Edendatud funktsionaalsete materjalide lasersadestus
tunnusnumber: ETF6010
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.3. Füüsika
2.2. Materjaliteadus
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Füüsika-keemiateaduskond
projekti juht: Raivo Jaaniso
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Käesoleva projekti üldine eesmärk on impulss-lasersadestuse tehnikate (PLD, MAPLE) abil arendada õhukesi kile- ja nanomaterjale ning uurida nende struktuur-omadussuhteid, pidades perspektiivis silmas rakendusi sensorite ning optikat ja elektroode kasutavate seadmete valdkonnas. Seejuures rakendatakse interdistsiplinaarset lähenemist, mis ühendab kaasaegse materjalide valmistamistehnika, karakteriseerimis-meetodid (AFM, STM, XRD, optiline spektroskoopia), ning füüsikalised uuringud. Lõppsihiks on anda panus pikaajalisse ülesandesse - aluse rajamisse nanomaterjalide teaduse ja lasersadestuse tehnoloogia valdkondades. Projekti fookuses on konkreetselt alljärgnevad edendatud funktsionaalsed materjalid ja nende uuringud:
Keeruka koostisega nanostruktuursed oksiidkiled, mis on rakendatavad toksiliste ja tuleohtlike gaaside sensorites. Olulised probleemid, mis antud materjalide korral tuleb (paralleelselt tundlikkuse suurendamisega) lahendada ja millele antud projektis kontsentreerutakse, on materjalide omaduste stabiilsus (ajas ja niiskuse suhtes), sünteesi korratavus, väiksem töötemperatuur ning suurem gaasiselektiivsus. Plaanis on uurida ka footon-indutseeritud katalüütilisi efekte ja nende mehhanisme.
Värvainetega legeeritud hapnikutundlike polümeerkiled. Oodatavaks tulemuseks on materjalide omaduste väiksem triiv ajas, sest meetod on lahustivaba. Teiseks on MAPLE abil selliseid andureid võimalik efektiivselt integreerida mikroseadmetesse (lab-on-a-chip, mikrokonsool-andurid) tänu suunatud molekulaarkimbu olemasolule valmistamisprotsessis.
Metallidega legeeritud teemandisarnased õhukesed ja üliõhukesed kiled optiliste (nähtav ning röntgenpiirkond) ja elektrokeemiliste rakenduste jaoks.
Projekt eesmärgiks on ka lasersadestuse ning selle monitooringututehnika ja metoodika täiustamine.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tea AvarmaaTartu Ülikoolteadur 
2.Jaanus EskussonTÜ tehnoloogiainstituutInsener 
3.Raivo JaanisoTÜ Füüsika-keemiateaduskondvanemteadur 
4.Taavi JantsonTartu Ülikoolinsener 
5.Juri MaksimovTartu Ülikoolteadur 
6.Hugo MändarTÜ materjaliteaduste instituutdotsent