teema: L-arginiini rajad ajus ja antidepressantide toime
tunnusnumber: ETF6081
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Vallo Volke
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2008
kirjeldus: Kuigi lämmastikmonooksiid (NO) on peamiseks ja enimuuritud L-arginiinist sünteesitavaks mediaatoriks, pööratakse üha suuremat tähelepanu ka teistele arginiinist lähtuvatele metaboolsetele radadele ajus. Nii tekkib arginiini dekarboksülaasi toimel agmatiin, mis ilmselt toimib samuti mediaatorina närvisüsteemis ja arginaasi toimel ornitiin, mis on aluseks polüamiinide (putrestsiiin, spermidiin etc) sünteesile. Mitmed uuringud on näidanud, et L-arginiini rajad mõjustavad kõrvalradade aktiivsust. Selleks, et uurida L-arginiini radade aktiivsuse regulatsiooni kompleksselt oleme füsioloogia instituudis loonud unikaalse meetodi L-arginiini radade aktiivsuse samaegseks mõõtmiseks, kasutades selleks 3H märgistatud L-arginiini ja sellest tekkivate metaboliitide lahutamist kõrgsurvekromatograafial (HPLC).
Üksikud prekliinilised ja kliinilised uuringud on viidanud L-arginiini radade võimalikule osalemisele depressiooni patogeneesis. Nii on näidatud, et NO süntaasi inhibeerimine või agmatiini manustamine põhjustavad antidepressiivse toime katseloomadel. Inimestel näib depressiooni korral olevat suurenenud NO produktsioon ja tõusnud agmatiini tase seerumis.
Antud projekti eesmärgiks on kirjeldada L-arginiini radade võimalikku osa depressiooni mehanismides, antidepressantide toimet L-arginiini radade aktiivsusele ja võimalusi antidepressiivse toime saavutamiseks läbi L-arginiini radade mõjustamise.
Töö alaeesmärkideks on:
1. Arendada edasi meie poolt loodud meetodit L-arginiini radade aktiivsuse samaaegseks määramiseks, püüdes sinna lisada ornitiini dekarboksülaasi, agmatinaasi ja spermidiini süntaasi aktiivsuse määramise.
2. Uurida erinevate L-arginiini radade aktiivsuse muutmise toimet loomade käitumisele antidepressantide skriiningtestis (Porsolt'i test) ja teistes käitumuslikes testides.
3. Uurida agmatiini ja ornitiini manustamise toimet aju ekstratsellulaarse ruumi serotoniini tasemele ja L-arginiini radade aktiivsusele, keskendudes hipokampusele ja prefrontaalsele ajukoorele.
4. Uurida erinevatesse klassidesse kuuluvate antidepressantide ja teiste depressiooniga seostatud molekulide akuutse ja kroonilise manustamise mõju L-arginiini radade aktiivsusele kasutades neuronaalseid rakukultuure.
5. Uurida erinevatesse klassidesse kuuluvate antidepressantide akuutse ja kroonilise manustamise mõju aju L-arginiini radade aktiivsusele in vivo mikrodialüüsil
6. Leida, kas ajukoes on tuvastatav arginiini dekarboksülaasi aktiivsus.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Kertu RünkorgTartu Ülikoolteadur 
2.Annika VolkeTartu Ülikoolteadur 
3.Vallo VolkeTartu Ülikoolvanemteadur