teema: Eesti kirjanduskultuuri tsenter ja perifeeria
tunnusnumber: ETF6521
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Rein Veidemann
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2007
kirjeldus: Uurimuse lähtekohaks on tõdemus, et eesti kirjanduskultuur ja -ajalugu pole lihtsalt protsess, mida senised kirjanduslood on kirjeldanud protsessi osaliste elu- ja loominguloo kaudu sotsiaalpoliitiliste ja esteetiliste tegurite mõjutuse taustal. Tegemist on "seismilise" , pulseeriva protsessiga, mida iseloomustavad nii nähtavad kui nähtamatud võnked, pinged, vanade vormide lagunemine ja uute teke. See kõik on vaadeldav aegruumilise tsentri ja perifeeria aspektist. Kirjanduse (resp.kirjandusloo) tähenduslikkus ilmneb kirjandusfaktide (teoste ja nende kohta kirjutatu) suhestumisel mitte ainult kaasaja sotsiaalpoliitiliste ja esteetiliste olukordade ja kontseptidega, vaid niisama oluliselt (kollektiivse) tervikkujutlusega kirjanduse olemusest, funktsioonidest ja kohast. Viimane omakorda kujutab endast heterogeenset ja sisemiselt liikuvat nähtust.
Uurimuse eesmärgiks on 1) näidata, kuidas eesti kirjandusloos on kujunenud kaanonina võetav tsenter (teatud autorid, teatud tüüpi teosed ja retseptsioonimudelid), mis on jäänud esindama perifeeriat või mis taandus selleks ja miks; 2) selgitada tsentri ja perifeeria suhteid üksikautorite endi tasandil (st ühtlasi selle eristamist, mis ühe või teise autori loomingus eksisteeris(b) võimalusena, kuid mingitel asjaoludel jäigi vaid selleks) ja 3)uurida eesti kirjandust kui maailmakirjanduslikku perifeeriat (hüpotees, mis vajab uurimise käigus tõestust või täpsustust).
Teadaolevalt fokuseeritud lähenemist eesti kirjanduskultuurile "tsentri-perifeeria"-aspektist seni ette pole võetud, mistõttu uurimuse tulemused võiksid heuristiliselt täiendada senist ettekujutust eesti kirjandusest ja tema ajaloost.
Uurimus on võetav pilootprojektina, mille alusel saaks lähitulevikus kavandada juba ulatuslikumat eesti kirjandusloo taas(läbi)kirjutamist asjaomase riikliku sihtfinantseeritava teema raames, mis integreeriks endas süsteemanalüütilise, semiootilise ja komparativistliku lähenemise. Seesugust metodoloogilist integraali järgitakse juba kavandatavaski uurimuses.
Uurimuse väljundiks on monograafiline artiklikogumik, mis on kasutatav lisandusena seni ilmunud kirjanduslugudele ja kirjandusõpetuse erinevatel tasanditel kasutatavatele õpikutele. Projekti kestvus on kolm aastat, millest kaks esimest keskenduvad puhtalt uurimistegevusele ja nende tulemuste ettekandmisele semiaridel ja avaldamisele, kolmandal aastal tegeldakse tulemuste vormistamisega kogumikuks, mis lõpeb kollektiivse publikatsiooniga.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Arne MerilaiTartu Ülikooldotsent 
2.Rein VeidemannTartu Ülikoolprofessor