teema: Osooni poolt indutseeritud oksüdatiivse purske funktsionaalne genoomika Arabidopsis thaliana mutantidel ja ökotüüpidel
tunnusnumber: ETF6241
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Hannes Kollist
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2008
kirjeldus: Triaatomaarne hapniku allotroop osoon (O3) on mitmepalge aine. Ühelt poolt on ta oluline UV kiirguse vastane kaitsja stratosfääris ja teisalt üks kahjulikumaid saastajaid troposfääris. Lühiajaline taimede kõrge kontsentratsiooniga osoneerimine põhjustab kergesti tuvastavaid visuaalseid kahjustusi, mis sarnanevad patogeenide poolt põhjustatud ülitundlikkus reaktsioonile. Viimaste aastate uurimused on näidanud, et sarnasus ei ole ainult pealiskaudne vaid nende fenomenide füsioloogia ja molekulaarsed mehanismid on sarnased. Osoon siseneb lehte läbi õhulõhede, lahustub rakkude seintes ja muundub hapniku aktiivühenditeks (ROS), mis omakorda aktiveerivad taimse ROS-ide tootmise. Seega taimekudede osoneerimine tekitab kõigepealt O3-sõltuva oksüdatiivse purske, mis omakorda käivitab taimse aktiivselt reguleeritud purske. Viimatine näitab ilmekalt, et taimede osoneerimine on suurepärane vahend rakuseina ROS-ide poolt indutseeritud protsesside uurimiseks.
Käesoleva töö peamiseks eesmärgiks on avardada meie teadmisi O3 poolt indutseeritud füsioloogiliste protsesside mehhanismidest. Detailsemalt: (1) selgitada kas erinevate seni tuntud O3 tundlikke ja tolerantsete Arabidopsise mutantide ja ökotüüpide tundlikkus/tolerantsus tuleneb nende erinevast õhulõhede avatusest osoneerimise jooksul; (2) identifitseerida O3 poolt aktiveeritud oksüdatiivse purske regulatsioonil osalevaid komponente kasutades taimeliine kus O3 all tugevalt ja kiirelt üles reguleeruvate geenide avaldumine on kas pärsitud või vastupidiselt pidevalt aktiveeritud; (3) sõeluda Arabidopsise ökotüüpide kollektsioonist kuni kümme O3 tundlikku ja tolerantset ökotüüpi ja selgitada leitud ökotüüpide tundlikkuse/tolerantsuse põhjusi uurides nende globaalset geeni ekspressiooni osoneerimise jooksul.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Hannes KollistTartu Ülikoolteadur 
2.Heino MoldauTartu Ülikool