teema: Magmalised protsessid Fennoskandia litosfääris: kombineeritud uuring kasutades väli-, laboratoorset ja modelleerimisandmestikku
tunnusnumber: ETF6749
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.10. Geoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Geoloogia Instituut
projekti juht: Alvar Soesoo
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2009
kirjeldus: Eesti kristalsete aluskorrakivimite uurimine ja kaasaegsete füüsikalis-keemiliste meetodite kasutamine maakoore uurimisel on viimastel aastakümnetel olnud ebapiisav.
Käesoleva projekti põhieesmärgiks on: (1) kõrge resolutsiooniga geokeemilis-füüsikaliste mikroanalüüsi meetodite rakendamine Fennoskandia, sh. Eesti kivimite omaduste, tekke ja evolutsiooni sõlmküsimuste lahendamiseks. Uuring haarab: (a) Eesti aluskorra ja sellega seonduvate granuliitide komplekside vanuste, ülessulamisepohhide ajastuse ja ulatuse, geokeemia ja isotoopkoostise uuringuid; (b) shoshoniitse magmatismi ruumiliste, ajaliste ja arengulooliste seoste selgitamine nii Svekofennia hilisorogeense kui anorogeense rabakivimagmatismi kontekstis Fennoskandia lõunaosas. Selleks analüüsitakse Sm-Nd, Rb-Sr, Ar-Ar ja U-Th-Pb isotoopsüsteeme kui ka väga väikese kontsentratsiooniga jälgelemente kivimis ning uudse lähenemisena ka erinevates mineraaliosades. Kasutatavad meetodid hõlmavad kõrge tundlikkusega induktiivseostatud plasmaemissiooni ja termoioniseeritud spektromeetria ja laserablatsioonitehnika.
Projekti tulemusteks on: (1) Eesti aluskorra põhiliste plokkide vanuseliste suhete selgitamine ja võimalik korrelatsioon ülejäänud Fennoskandia aladega; (2) shoshoniitse magmatismi ajalis-ruumilised suhted, magmakolde geokeemia ja magma tekke, evolutsiooni ja võimaliku seose selgitamine Fennoskandia kilbil teadaoleva shoshoniitse vööndiga; (3) ülessulamisprotsesside olemuse ja võimaliku ulatuse selgitamine Balti-Valgevene granuliitse vööndi põhjaosas, selle dateerimine; (4) täpismeetoditel saadud geokeemilise informatsiooni kasutamine Eesti aluskorra võimaliku metallogeneesi prognoosiks.
Põhiülesande täitmiseks rakendatakse erinevaid modelleerimistehnikaid (analoog- ja numbriline modelleerimine). Geoprotsesside modelleerimisvahendite edasiarendamine on projekti üheks alaeesmärgiks. Sama tähtsaks projekti tulemiks on kaasaegsete meetodite alase oskusteabe ja kogemuse toomine Eestisse läbi magistrantide ja doktorantide sellesuunalise väljaõppe. Kaasaegsete füüsikalis-keemiliste meetodite valdamine annab aluse reaalseks koostööks välisteadlastega ning võimalike ühisgrantide taotlemise Euroopas ja mujal ning samuti on see kooskõlas Euroopa Liidu teaduspoliitika põhisuundadega.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tarmo Kiipli 
2.Alvar SoesooTallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituut