teema: Defektitekke mittelöökmehhanismid metallioksiidides ja -fluoriidides
tunnusnumber: ETF6652
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.3. Füüsika
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Füüsika Instituut
projekti juht: Aleksandr Luštšik
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2008
kirjeldus: Mitmete tehnikaharude – lühilaine-nanofotolitograafia, TV plasmakuvarite ja eriti termotuumaenergeetika – arengut takistab konstruktsioonimaterjalide ebapiisav kiirituskindlus. Tahkise kiiritusdefektide tekke ja stabilisatsiooni efektiivsuse vähendamine on äärmiselt raske ülesanne, mille lahendamine nõuab nanodefektide ja nende assotsiaatide tekke fundamentaalsete protsesside edasist teaduslikku uurimist.
Projekti põhieesmärgiks on välja eraldada ja uurida laia keelutsooniga metallioksiidides ja -fluoriidides nano-mõõteliste defektide tekke uusi mittelöökmehhanisme, mis on seotud relakseerumata (kuumade) juhtivuselektronide ja kuumade aukude rekombinatsiooniga või katiooneksitonide lagunemisega, mille energia ületab mitmekordselt keelutsooni laiust ning on piisav ruumiliselt korreleeritud ergastuste rühmade tekkeks. Nende uute defektitekkemehhanismide kompleksne uurimus viiakse läbi, kiiritades puhtaid ja legeeritud laia keelutsooniga dielektrikuid (MgO, SiO2, LiF, Li4SiO4, Al2O3, aluminaadid) 6-1000 eV footonite, 1-300 keV elektronide (nii pidevas kui impulssrežiimis) ja kiirete ioonidega. Kiiritusdefekte detekteeritakse madalatemperatuurse VUV-XUV-spektroskoopia, EPR ja meie poolt varem välja töötatud kõrgtundlike termoaktivatsioonspektroskoopia meetoditega.
Katsetatakse võimalust legeeritud materjalide “luminestsentsseks kaitseks” defektitekke protsesside eest. Meie arvates saab kuumade rekombinatsioonidega seotud defektitekke efektiivsust oluliselt (või isegi täielikult) alla suruda tänu kuumade laengukandjate energia efektiivsele ülekandele lisandiluminestsentsitsentreile (sellise ülekandeprotsessi me avastasime oma eelmistes uurimustes). Koostöös teoreetikutega üldistatakse dielektrikute kiirituskindluse energeetilist ja muid kriteeriume. Analüüsitakse uusi väljavaateid tõsta laia keelutsooni ning laia ja komplitseeritud valentstooniga dielektrikute kiirituskindlust mittelöökmehhanism-protsesside suhtes.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Vigen Issahhanjan 
2.Aleksei Kotlov 
3.Irina Kudrjavtseva 
4.Tiit Kärner 
5.Aleksandr LuštšikTartu Ülikooli Füüsika Instituut 
6.Vitali Nagirnõi 
7.Jevgeni Vassiltšenko