teema: Metsade ja lendtuha atmosfäärse sissekande vastasmõju
tunnusnumber: ETF5002
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.4. Astronoomia
1.11. Loodusgeograafia (sh meteoroloogia, geofüüsika)
4.3. Metsandus
seisund: lõppenud
asutus: Tartu Observatoorium
projekti juht: Marko Kaasik
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2004
kirjeldus: Lendtuhasaaste ja puistute vaheline mõju on vastastikune: (1) lendtuhk mõjutab õhu ja mulla kaudu puude seisundit ja (2) metsase ja metsata maa erinev aerodünaamiline karedus tingib tuhaosakeste ebaühtlast jaotumist maastikul. Projekti eesmärgiks on selle vastasmõju seaduspärasuste selgitamine.
1) Määratakse kvantitatiivselt lendtuhasaaste indikaatorite (katioonid, anioonid, mineraalne jääk, lendtuhaosakesed) sadenemise süstemaatilised erinevused erineva pinnakaredusega maastikes (tasane avatud, tasane metsane, künklik), pöörates sealjuures tähelepanu varieeruvusele ilmastiku-tingimuste tõttu. Kogutud andmete alusel leitakse lendtuha sadenemisvoo sõltuvus maastikutüübist.
2) Leitakse seosed põlevkivi lendtuha sadenemisvoogude ja puidu juurdekasvu vahel turvasmuldadel kasvavates puistutes, kasutades põhimeetodina retrospektiivseid uuringuid Kirde-Eestis, eelkõige leelissaaste tippaegadel 1970 - 1990 ja tugimeetodina õhusaaste leviku modelleerimist.
Tulemused võimaldavad prognoosida metsade seisundi arengut põlevkivienergeetika arengu-stsenaariumidest lähtudes.
Mõõtmistulemusi kasutatakse õhusaaste leviku ja sadenemise mudeli AEROPOL täiustamiseks, võimaldamaks prognoosida u. 10 mikromeetri suuruste tahkete osakeste sadenemisvoogude peent jaotumist maastikul.
Projekt ühendab kaht Eesti ees seisvate keskkonnaprobleemide lahendamisest väljakasvanud uurimissuunda, milleks on (1) õhusaaste matemaatiline modelleerimine ja (2) paleoökoloogilised uuringud. Tulemusena saavutatakse sünergeetiline efekt, kasutatakse efektiivsemalt seniseid teadmisi ning noorte teadlaste ja kraadiõppurite teaduspotentsiaali.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tiiu AlliksaarTPÜ Ökoloogia Instituutteadur 
2.Jüri IvaskTTÜ Geoloogia Instituutteadur 
3.Marko KaasikTartu Observatooriumlepinguline töötaja 
4.Ülis SõukandTartu Ülikooldoktorant