teema: Tehnoloogiliste tegurite mõju uurimine silode hügieenilisele kvaliteedile ja efektiivsete silo kindlustuslisandite selgitamine varieeruvatel käärimistingimustel
tunnusnumber: ETF5049
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.6-1.9. Keemia ja molekulaarbioloogia
4.2. Taimekasvatus (sh aiandus)
seisund: lõppenud
asutus: Eesti Maaviljeluse Instituut
projekti juht: Paul Lättemäe
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2005
kirjeldus: Silo kvaliteet on suuresti sõltuv valmistamise tehnoloogiast ja kindlustuslisandite kasutamisest. Mitmesugused tehnoloogilised tegurid mõjutavad otseselt või kaudselt käärimise tingimusi ja sellega ka silo kvaliteeti. Rasked käärimistingimused, nagu on näiteks pallisilos, soodustavad roisubakterite, hallituste, pärmide ja patogeenide arengut ja sellega silo riknemist. Ka sileeritavast materjalist oleneb käärimise kvaliteet ja aeroobne stabiilsus.
Töö eesmärgiks on uurida oluliste tehnoloogiliste tegurite mõju silo käärimise kvaliteedile ja aeroobsele stabiilsusele. Teiseks eesmärgiks on selgitada efektiivsed silo kindlustuslisandid, mis oleks küllaldase töökindlusega ja antimikroobse ning hallitustevastase toimega. Silomaterjaliks on närvutamata või närvutatud liblikõielisterohke rohi, mis on hekseldamata või pikkheksel, kuivainesisaldusega 18-40% ning mis on sileeritud pallisilona või tavalisse hoidlasse.
Katsetes kasutatakse erinevate kemikaalide kombinatsioone ja koguseid. Proovitakse ka keemilise ja bioloogilise lisandi kombineerimist. Baaslisandiks on katsetustes olev Niben, mis töötati välja autori poolt ja mis on andnud eelnenud uurimistöödes ning praktikas häid tulemusi. Sileerimise esimesed katsed viiakse läbi EMVI silo laboratooriumis, kusjuures kasutatakse seal väljatöötatud ja järeleproovitud metoodikat. Oodatavaks tulemuseks on efektiivsemad silo kindlustuslisandi variandid, mida kontrollitakse ka sileerimise põldkatsetes. Tulemused avaldatakse teadusväljaannetes, võimalusel esitatakse rahvusvahelistel konverentsidel ja populaarteaduslikes väljaannetes. Põllumajandustootjatele on vajalik informatsioon liblikõieliste sileerimise osas, mille kohta teave on veel üsna puudulik. Materjali saab kasutada nii teadustöös, õppetöös kui ka nõuandetegevuses ning rakendada praktikas.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Paul LättemäeEesti Maaviljeluse Instituutlabori juhataja 
2.Jelena MetlitskajaEMVIteadur 
3.Riho-Jaak SarandEMVIlab. juh. 
4.Uno TammEMVIosak. juh.