teema: Differentsiaalne servo-ostsillomeetria: uus meetod perifeersete arterite viskoelastsete omaduste pidevaks mitteinvasiivseks registreerimiseks
tunnusnumber: ETF5280
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.13. Biomeditsiinitehnika
3. Arstiteadused
seisund: lõppenud
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Rein Raamat
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2004
kirjeldus: Arteriaalse süsteemi viskoelastsete omaduste määramine on kardiovaskulaarse diagnostika oluline ja kiiresti arenev valdkond. Vaskulaarse elastsuse ja takistuse diferentseeritud määramine võimaldab arstidel välja selgitada vereringe haigustest ohustatud isikud juba enne kliiniliste sümptomite ilmnemist. Käesoleval ajal takistab selliste mõõtmiste ulatuslikumat rakendamist aktsepteeritavate diagnostikameetodite ja seadmete puudumine.
Antud projekti eesmärgiks on efektiivse meetodi loomine arterite viskoelastsete omaduste (eeskätt dünaamilise arteriaalse venitatavuse) pidevaks mitteinvasiivseks mõõtmiseks. Pakutav diferentsiaalne servo-ostsillomeetriline metoodika lähtub vererõhu mõõtmise diferentsiaalsest ostsillomeetrilisest meetodist, luues mitme mahutuike samaaegse, kuid erinevatel vasturõhkudel teostatud mõõtmisega andmevoo, mille matemaatilisel töötlemisel saadakse veresoone venitatavust (elastsust) iseloomustavad parameetrid. Uudne metoodika on kiire ja võimaldab arterite elastsust mõõta dünaamiliselt (iga südametsükli keskmisena või koguni igal ajahetkel). Servo-ostsillomeetrilisel põhimõttel töötava dünaamilise venitatavuse analüsaatori eeliseks tuntud seadmete ees on lai rõhuskaala, koormamata arteriseina seisundi (transmuraalne rõhk võrdub nulliga) kaasahaaramine, kompaktsus ja madalam hind. Kirjeldatud tööpõhimõte annab võimaluse ka efektiivse kardiovaskulaarse monitori loomiseks, millesse on integreeritud kiiretoimeline vererõhumõõtur ja arterite elastsete omaduste (veresoonte toonus kaasa arvatud) pidev registraator. Niisugune seade võimaldab saada kvalitatiivselt uut informatsiooni vererõhu ja soonte biomehaaniliste omaduste kiirete muutuste kohta inimese arteriaalses süstemis.
Projekti käigus nähakse ette dünaamilise venitatavuse määramise meetodi väljatöötamine ning diferentsiaalse servo-ostsillomeetrilise analüsaatori maketi valmistamine ja katsetamine. Seadet aprobeeritakse Tartu Ülikooli kliinikumis, rida laboratoorseid ja kliinilisi katseid viiakse läbi Kuopio Ülikooli Keskhaiglas ja Oslo Ülikooli Basaalmeditsiini keskuses.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Kersti JagomägiFüsioloogia Instituutvanemteadur 
2.Boriss KudimovFüsioloogia Instituutdoktorant 
3.Rein RaamatTartu Ülikoolvanemteadur 
4.Jaak TaltsFüsioloogia Instituutdoktorant