teema: Atmosfääriaerosooli mõõtmespektri struktuuri seosed atmosfääri elektriliste ja optiliste parameetritega ning õhumassi päritoluga
tunnusnumber: ETF5387
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.1-1.5. Täppisteadused
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Füüsika-keemiateaduskond
projekti juht: Eduard Tamm
kestus: 01.01.2003 - 31.12.2006
kirjeldus: Projekti põhieesmärgid on:
1. Ioonindutseeritud nukleatsiooni rolli täpsustamine atmosfääriaerosooli sekundaarosakeste tekkeprotsessides aerosooliosakeste mõõtmespektri ja aeroioonide liikuvusespektri sünkroonmõõtmiste tulemuste statistilise analüüsi ja nukleatsiooniprotsesside teoreetilise modelleerimise teel.
2. Aerosooliosakeste laengujaotuse hindamine atmosfääris sõltuvalt osakeste tekkeprotsesside intensiivsusest ja spektri arengu kiirusest eesmärgiga täpsustada matemaatilsi mudeleid aerosooliosakeste mõõtmejaotuse tuletamiseks aeroioonide liikuvusejaotusest peente osakeste piirkonnas (d 10 nm).
3. Aeroioonide füüsikaliselt põhjendatud klassifikatsiooni sidumine aerosooliosakeste objektiivselt eksisteerivate mõõtmeklassidega (moodidega).
4. Atmosfääriaerosooli osakeste mõõtmejaotuse iseloomu sõltuvuse uurimine õhumassi päritolust ja meteoroloogiliste parameetrite väärtustest selles õhumassis, sealhulgas Eesti fooniolukorras.
5. Atmosfääriaerosooli spektraalsete optiliste omaduste ja nende ajalise variatiivsuse täpsustamine eesmärgiga hinnata aerosooli mõju UV kiirguse regionaalsetele fotobioloogilistele doosidele ning kaugseireks ja kiirguslevi modelleerimiseks vajalikke aerosoolkorrektsiooni parameetreid.
6. Atmosfääriaerosooli mõõtetulemuste andmebaasi vormistamine Eesti jaoks.
Nende põhieesmärkide saavutamiseks tuleb tegelda unikaalse omavalmistatud mõõtetehnika täiustamisega ja arendus-konstrueerimistööga, koopereerudes teiste finantsallikatega.
Töö oodatavaks põhitulemuseks on nende eesmärkide saavutamine, mis võimaldaks paremini mõista ilmakujundavate aerosooliosakeste tekkemehhanisme ja Eesti aerosoolsaaste päritolu ning aerosooli mõju Maale jõudvale päikesekiirgusele. Töö praktilisteks tulemusteks oleks atmosfääriaerosooli mõõtmespektrite tarbijale kättesaadav andmebaas Eesti jaoks ja mõned Eesti tööstusele tootmiseks sobivate seadmete arendused, samuti TÜ rahvusvahelise koostöö laienemine.
.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Urmas HõrrakFKKFteadur 
2.Ülle KikasFKKFteadur 
3.Aadu MirmeFKKFvanemteadur 
4.Madis NoppelFKKFteadur 
5.Jaan SalmFKKFvanemteadur 
6.Eduard TammTÜ Füüsika-keemiateaduskonderakorr. vanemteadur 
7.Hannes TammetTartu Ülikooli keskkonnafüüsika instituut (FKKF)vanemteadur 
8.Marko VanaFKKFassistent