teema: Alajäsemete ja selja funktsionaalse seisundi muutustest endoproteesimise järgses varajases taastusravis (EMG, jala koormusjaotuse analüüs).
tunnusnumber: ETF5481
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 3. Arstiteadused
seisund: lõppenud
asutus: TÜ Arstiteaduskond
projekti juht: Jaak Maaroos
kestus: 01.01.2003 - 31.12.2005
kirjeldus: Degeneratiivsed liigeshaigused on kujunenud oluliseks terviseprobleemiks kogu maailmas. Käesoleval ajal on puusa- ja põlveliigese endoproteesimine üks sagedasemaid operatsioone arenenud riikides. Epidemioloogiliselt on suurim põlve- ja puusaliigese endoproteesimiste sagedus 65-79-aastastel patsientidel. Sagedus sõltub geograafilisest piirkonnast, vanusest, soost, rassist. Umbes 65% opereeritutest on naised. Näiteks tehakse maailmas umbes 400 000 puusaliigese endoproteesimist aastas. Tartu Ülikooli Kliinikumis tehakse aastas keskmiselt 450 põlve- ja puusaliigese endoproteesimist.
Uuringu eesmärgiks on hinnata jala koormusjaotuse (Footscan 3D Box Scientific) ja lihaste funktsiooni muutusi (EMG, Mega Electronics) endoproteesimise järgses varajases taastusravi etapis. Uuritavaiks on 50 põlve- ja puusaliigese endoproteesiga patsienti, kelle seisundit hinnatakse 1 kuu enne ning 3. ja 6. kuul peale operatsiooni. Käesolev uurimistöö võimaldab käsitleda siiani väheuuritud seoseid põlve- ja puusaliigese endoproteesimise, alajäsemete koormusjaotuse muutuste ning alajäsemete lihaste funktsionaalsete muutuste vahel. Kaasaegne diagnostiline kompleks võimaldab korrigeerida õigeaegselt kompensatoorseid lülisamba deformatsioone, lihaste lokaalset ülekoormust ja tagada liikumisravi monitooringu abil optimaalne koormuse intensiivsus ja maht.
Selline uus kompleksne lähenemine puusa- ja põlveliigese haiguslikele muutustele nii pre- kui ka postoperatiivses staadiumis võimaldab lõpptulemusena luua uue ravi-diagnostilise kvaliteedi ning uued teaduslikult põhjendatud metoodikad nende haigete jaoks.Töötulemused omavad üldisemat sotsiaalmajanduslikku tähtsust töövõimelise elanikkonna taastusravis ja tugi- liikumissüsteemi haigete elukvaliteedi parandamisel.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tiit HavikoTartu Üikoolprofessor 
2.Rein KuikSA TÜ Kliinikumdirektor 
3.Jaak MaaroosTÜ Arstiteaduskondkorraline professor