teema: Lõunaeesti keeleainese kogumine ja analüüs
tunnusnumber: KM2
projekti tüüp: Riiklik programm "Lõunaeesti keel ja kultuur"
erialad: 6. Humanitaarteadused
seisund: lõppenud
asutus: TÜ Filosoofiateaduskond
projekti juht: Haldur Õim
kestus: 01.01.2000 - 31.12.2004
kirjeldus: Välitööd Ida-Võrumaal võru murde kogumsieks: 2000.a. juulis ekspeditsioon võru murdealale Oravale, 2000.a. augustis Setumaale Värska ümbrusse. Ekspeditsioonidel tehti u 50 tundi heliülesvõtteid, need litereeriti ja lähevad kasutusse keeleanalüüside tegemiseks. Materjale saab kasutada võru murde grammatika koostamisel.Kogutud setu murdetekstidest koostati kogumik.
Lõunaeesti keeleainese analüüsimise, foneetiliste mõõtmiste ja fonoloogia kirjeldamisega seotud uurimus. Inge Annomi bakalaureusetöö "Ferdinand Johann Wiedemanni "Versuch ueber den werroehstnischen Dialekt" 1864) tõlge eesti keelde ja kommentaarid" teaduslik toimetamine ja avaldamine.
Projekti 2002.a. plaanis on võru ja setu häälduse foneetilise kirjelduse tegemine eksperimentaalfoneetiliste mõõtmiste põhjal. Planeeritud tööd:
- prosoodiliste nähtuste, eelkõige pikkussuhete mõõtmine, haarates kõiki häälikuklasse;
- vokaalide, eriti pikkade vokaalide ja diftongide formantväärtuste mõõtmine;
- larüngaalklusiili, afrikaatide jm eripäraste konsonantide formantväärtuste mõõtmine;
- palatalisatsiooni jt koartikulatoorsete nähtuste foneetilise olemuse selgitamine.
Töö teostatakse TÜ eesti ja soome-ugri keeleteaduse osakonna foneetikalaboris, kasutadeskõneanalüsaatorit CSL2B ja andmeanalüüsi tarkvara. Need foneetilised mõõtmised on oluliseks eeltööks võru grammatika koostamisele.
Projekti 2003.a. eesmärk on lähtuvalt 2002.a. tehtud foneetiliste analüüside tulemustest jätkata lõunaeesti murrete (eelkõige võru ja setu) morfofonoloogiliste ja morfoloogiliste uuringutega. Selleks märgendatakse vormitunnustega eesti murrete elektroonilise korpuse70000 tekstisõna ja tehakse võru murdelindistuste täpsustavaid ja täiendavaid litereeringuid 30000 tekstisõna ulatuses. Töö käigus valmivad lõunaeesti morfoloogilise vormistiku täielikud ülevaated käänd- ja pöördsõnade kohta. Töö on vajalik ja paratamatu ühe eeltööna akadeemilise lõunaeesti grammatika koostamiseks ja loomulikuks jätkuks projekti eelnevatele uuringutele.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Haldur ÕimTÜ Filosoofiateaduskondprofessor, TÜ filosoofiateaduskonna eesti ja soome-ugri keeleteaduse osakonna juhataja