teema: Fluoriidi geokeemia ja geoloogilised allikad Siluri-Ordoviitsiumi veekompleksis
tunnusnumber: ETF5683
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.10. Geoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Bioloogia-geograafiateaduskond
projekti juht: Enn Karro
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Projekti eesmärgiks on selgitada Siluri-Ordoviitsiumi veekompleksi põhjavee kõrge fluoriidisisalduse geoloogilised põhjused, üldistada fluoriidirikka põhjavee tekke skeemi ning analüüsida võimalikke stsenaariume Siluri-Ordoviitsiumi veekompleksist tarbitava vee vastavusse viimiseks rahvusvaheliselt ühtlustatud joogivee standardi nõuetega.

Selleks: (1) analüüsitakse rahvusvaheliselt aksepteeritavate meetoditega keemiliste elementide sisaldust ja esinemisvorme anomaalselt kõrge F-sisaldusega ning sellega piirnevate alade põhjavees; (2) tehakse vettkandvate kivimite keemiline ja mineraloogiline analüüs ning leostuskatsed; (3) teostatakse teoreetiline domineerivate hüdrogeokeemiliste protsesside analüüs modelleerimisalgoritmi PHREEQC abil, mis põhineb termodünaamika ja keemilise kineetika põhiseadustel. Modelleerimise tulemused võimaldavad selgitada tasakaalulisi seoseid põhjavee keemilise koostise ja vettkandvate kivimikihtide mineraloogilise ning keemilise koostise vahel. Põhjavee hüdrogeokeemiline modelleerimine viib senise hüdrogeokeemiliste probleemide empiirilise hindamise teoreetilisele ja mudellahendite tasandile

Uurimistöö tulemused aitavad selgitada põhjavee kvaliteedi seisukohast ühe probleemsema ja rahvusvahelisel areenil tõsiseid diskussioone põhjustava keemilise elemendi päritolu, esinemise ja geokeemilise käitumise seaduspärasusi karbonaatkivimitega kontaktis olevas põhjavees. Töö aitab välja töötada strateegiaid Siluri-Ordoviitsiumi veekompleksist pumbatava joogivee kvaliteedi parandamiseks ja selle tarbijaskonna võimalike terviseriskide alandamiseks. Veevarustusega tegelevad ettevõtted ja keskkonnateenistused saavad ülevaate probleemi põhjuste ja olulisuse kohta. Projekti materjale kasutatakse Tartu Ülikool geoloogia instituudis kraadiõppurite ja tudengite väljaõppel.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Enn KarroTÜ Bioloogia-geograafiateaduskondteadur 
2.Andres MarandiTÜ tehnoloogia instituutpeaspetsialist 
3.Erik PuuraTÜ tehnoloogia instituutdirektor