teema: Hereditaarse spastilise parapleegia epidemioloogia Eestis, antud haigusega inimeste elukvaliteet ning geen-analüüsi juurutamine
tunnusnumber: ETF5680
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 3.3. Kliiniline meditsiin
seisund: käimasolev
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Sulev Haldre
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Projektis käsitletakse hereditaarse spastilise parapleegia - epidemioloogilisi, kliinilisi, molekulaardiagnostilisi ja elukvaliteedi küsimusi. Hereditaarne spastiline parapleegia (HSP) e. Strümpelli haigus on pärilik krooniline närvihaigus, mille iseloomulikuks jooneks on aeglaselt süvenev jalgade spastiline halvatus. Haiguse põhjuseks olevad neuropatoloogilised kõrvalekalded on peaaegu valikuliselt seotud seljaajuga. Seljaajus on tuvastatav lateraalsete kortikospinaalsete juhteteede degeneratsioon kaelasegmentidest alumiste nimmesegmentideni maksimaalse väljendumisega aksonite terminaalsetes osades.
Uurimuse põhieesmärkideks on HSP levimuse määramine ja erinevate kliiniliste alavormide kirjeldamine, HSP patsientide geenanalüüsi juurutamine ja fenotüüp-genotüüp seose määramine ja HSP-ga patsientide elukvaliteedi probleemide kaardistamine.

Uuringu tulemused annavad vastuse teatud kliinilise probleemi esinemise kohta Eestis. Tulemused näitavad, millised on kliiniliste probleemide geneetilised põhjused ja kuidas/kas Eesti populatsioon on selles osas erinev. Loodetavasti saavad mõnevõrra selgemaks närvisüsteemi degeneratsiooni mehhanismid.
Projekti praktiline kasu seisneb neuroloogiliste haigete kliinilise käsitluse paranemises. Sotsiaalsfäär saab ülevaate krooniliste närvihaigustega patsientide elukvaliteedi probleemidest.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Mark BraschinskyTÜ Närvikliinikarst-resident 
2.Katrin Gross-PajuLääne-Tallinna Keskhaiglajuhataja 
3.Sulev HaldreTartu Ülikooldotsent 
4.Liina VahterLääne-Tallinna Keskhaiglapsühholoog