teema: Vaksiklaste (Lepidoptera, Geometridae) valitud rühmade süstemaatika
tunnusnumber: ETF5750
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.15. Zooloogia
seisund: käimasolev
asutus: EPMÜ Zooloogia ja Botaanika Instituut
projekti juht: Jaan Viidalepp
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Vaksiklaste (Lepidoptera, sugukond Geometridae) süsteem on senini jäänud tänapäevasel viisil põhjenda-mata. Kladistiliselt põhjendatud fülogeneesiskeeme on kirjanduses esitatud vähe ning nende tõesust on proo-vitud kontrollida mitmel viisil. Uueks ja arenevaks suunaks on molekulaarsüstemaatika ja morfoloogiliste andmete kladistilise analüüsi kombineerimine vastastikuse kontrolli otstarbel.
Miks "valitud rühmad"?
Alustame teadaolevast: vaksiklaste alamsugikonna Sterr-hinae taksonite sekveneerimiseks on tee leitud (U. Saarma TÜ molekulaarbioloogia laboratooriumis). Müncheni Riiklikus Zooloogiamuuseumis loodetakse lahendada triibuse Gnophini monofüleetilisuse probleem; käesoleva projekti taotlejal paluti teha selleks morfoloogiliste tunnus-te kladistiline analüüs ning viimane näitab, et nimetatud triibuses on vähemalt kaks hästieristunud perekondade rühma. See tulemus publitseeritakse.
Edasine tee on otsinguline. Tuleb leida sobiv viis näiteks rohevaksikute (alamsugukond Geometridae) või mõne teise vaksikurühma sekveneerimiseks ja DNA-analüüsiks ning kasutada selleks ZBI kollektsioonis leiduvat materjali, sh. molekulaaranalüüsiks sobivad värsked või sügavkülmu-tatud isendid Palearktisest, Lõuna-Ameerikast ja Austraa-liast. Rohevaksikute alamsugukonna morfoloogilistest tunnustest mitmed viitavad taandarengule -- jalgade moondumine, toitumisorgani kadumine, valmikute genitaal-armatuuride evolutsioneerumine lihtsustumise suunas, mis raskendab nende kladistilist analüüsi (kladistika üks põhilisi reegleid ütleb, et reduktsioon saab olla ainult aut-apomorfne, individuaalne, mitte aga sünapomorfne, ühelt eellaselt mitmele järglasele pärandunud).

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Jaan ViidaleppEPMÜ Zooloogia ja Botaanika Instituutvanemteadur 
2.Erki ÕunapEPMÜ ZBIvanemlaborant