teema: Tehnoloogilist huvi pakkuvate elektronjuhtivate polümeeride spetsiifiliste omaduste modelleerimine
tunnusnumber: ETF5830
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.6. Füüsikaline, analüütiline ja anorgaaniline keemia
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Füüsika-keemiateaduskond
projekti juht: Tarmo Tamm
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Käesoleva projekti eesmärgiks on modifitseerimata polüpürrooli omaduste kvantkeemilisel modelleerimisel saadud kogemuste baasil liikuda edasi teiste tähtsamate juhtivate polümeeride erinevate tehnoloogia jaoks oluliste omaduste (sh. optiliste, juhtivuslike ja struktuuriliste omaduste) modelleerimisele ja saadud tulemuste võrdlemisele eksperimentaalsete meetoditega.
Hoolimata sellest, et juhtivaid polümeere kasutatakse juba tehnoloogias pole siiani saavutatud sisulist arusaamist nende omadusi mõjutavatest teguritest. Eksperimentaalsed andmed on sageli isegi omavahel raskesti võrreldavad, veelgi raskem on neid võrrelda modelleerimise tulemustega.
Projekti tulemuste baasil peaks olema võimalik luua terviklik pilt juhtivate polümeeride omaduste kujunemisest, sõltuvalt valitud solvendist, dopant-anioonist ja ahela modifitseerimisest. Eraldi võetuna on niisugused omaduste sõltuvused eksperimentaalselt tuntud ja kohati leidnud ka teoreetilist analüüsi, paraku on enamik juhtivpolümeeride omaduste arvutamiseks kasutatavaid teoreetilisi mudeleid olnud seni liiga primitiivsed ja jätnud arvestamata mitmeid olulisi tegureid ning nõuavad olulist arendamist.
Juhtivate polümeeride täpsemaks modelleerimiseks tuleb teoreetiline mudel viia võimalikult lähedaseks tegeliku olukorraga, võttes arvesse nii solvendi kui dopant aniooni mõjutusi ning polümeeri ahelate vahelist toimet.
Nende eesmärkide saavutamiseks tuleb läbi viia hulgaliselt kvantkeemilisi arvutusi, valides iga polümeeri korral erinevate omaduste kirjeldamiseks optimaalsed arvutusmeetodid. Saadud teoreetilisi tulemusi tuleb võrrelda spetsiaalselt selleks otstarbeks kohandatud eksperimendiga, mis nõuab võimalikult head reprodutseeritavust ja kõikvõimalike kõrvalefektide minimiseerimist. Aatomlahutusele lähedase eraldusvõimega AFM meetodil on plaanis püüda jälgida polümeeri sünteesi protsessi (in situ) erinevates tingimustes.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Urmas JohansonTÜ Füüs. keem. i.keemik 
2.Margus MarandiTÜ Füüs. keem. i.magistrant 
3.Imbi RaukTÜ Füüs. keem. i.magistrant 
4.Jüri TammTÜ Füüs. keem. i.emeriitprofessor 
5.Tarmo TammTÜ Füüsika-keemiateaduskondlektor