teema: Kiirvalmistamise protsesside, toodete ja materjalide modelleerimine
tunnusnumber: ETF5883
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.3. Mehaanika
2.10. Masina- ja aparaadiehitus
seisund: käimasolev
asutus: Tallinna Tehnikaülikool
projekti juht: Rein Küttner
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Toodete kiirvalmistamistehnoloogiaid (RM) kasutatakse keerulise kujuga detailide väikeseeria tootmises ja prototüüpide valmistamiseks. Kiirvalmistamise tehnoloogiad ei nõua eriinstrumente detailidele kuju andmiseks ja seetõttu võimaldavad oluliselt vähendata tootmise ettevalmistamise aega ja kulutusi tootmisele. RM tehnoloogiad moodustavad tehnoloogilise uurimistöö uue arengusuuna. mis mängib kaasajal olulist rolli ettevõtete konkurentsivõime ja majandusliku edukuse saavutamisel.
Kavandatav projekt on seotud kiirvalmistamise tehnoloogiate modelleerimise, sh nn inkrementaalse (samm- sammulise) vormistehnoloogia teoreetiliste aluste ja matemaatiliste mudelite ning kogu toodete väärtuahela: "toote projekteerimine.- tootmise projekteerimine- tootmine" optimeerimise aluste välja töötamisega.
Projekt on kavandatud kahe faasina: esimene faas (2004-2005) on seotud põhiliselt lehtmaterjalist toodete inkrementaalse vormimise tehnoloogiate modelleerimisega ja teine faas (2005-2006), mudelite laiendamine teistele kiirvalmistamise tehnoloogiatele ja funktsionaalselt skaleeritud (spetsifitseeritud) materjalide kasutamisele toodetes. Peatähelepanu on pööratud: uute meetodite ja olemasolevate meetodite ja tarkvaravahendite väljatöötamisele ja siirdele ning kohandamisele, selleks et: modelleerida toodete ja materjalide füüsikalis-mehaanilisi omadusi toodete kiirvalmistamise tehnoloogiate vajadustest lähtudes, modelleerida töötlemisprotsesse ja töötada välja ning rakendada virtuaalse testimise meetodeid ning toodete ja protsesside optimeerimist.
Projekt on kavandatud muuhulgas Eesti poolse teadusuuringute kaasfinantseerimisena Põhjamaade projektile ProSheet (ja selleega seotud kavandatavale järgnevale projektile) ning EL teaduse tippkeskuste koostöövõrgu projektile `NEXTRAMA. Sõltumata projektide ProSheet ja NEXTRAMA arengust, kasutatakse granti tulemusena saadud teadustöö resultaate Eesti ettevõtetele vajalike tehnoloogiate projekteerimisaluste väljatöötamiseks. Osalemine rahvusvahelistes projektides loob selleks head eeldused.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Aleksander KlausonTallinna Tehnikaülikoolprofessor 
2.Rein KüttnerTallinna Tehnikaülikoolprofessor 
3.Jüri MajakTartu Ülikooldotsent 
4.Meelis PohlakTallinna Tehnikaülikooldoktorant 
5.Andrus SalupereTTÜ KIvanemteadur, professor