teema: Kontaktid pooljuhtpäikesepatareidele
tunnusnumber: ETF5914
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.2. Materjaliteadus
seisund: lõppenud
asutus: TTÜ Keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskond
projekti juht: Tiit Varema
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2005
kirjeldus: Käeaolev projekt on seotud TTÜ pooljuhtmaterjalide tehnoloogia laboris väljatöötatud monoteraliste päikesepatareide kontaktprobleemide lahendamisega. Päikesepatarei efektiivse töö tagamiseks ei piisa ainult kõrge kvantsaagisega p-n ülemineku loomisest. Valguse poolt genereeritud laengukandjad tuleb ka kadudeta edastada vooluringi välisahelasse. Selle ülesande lahenduse edukus oleneb suurel määral kontaktmaterjalide valikust ja pooljuhtmaterjali pinna eeltöötlusest. Samal ajal peab olema tagatud ka majanduslik otstarbekus nii kasutatava materjali maksumuse kui ka kasutatava tehnoloogia osas.
p-n siirde baasil töötavate päikesepatareide kontakteerimise probleemid saab jagada kahte gruppi:
- esiteks optilise akna ehk " front contact"¿-iga seotud probleemid ja
- teiseks baaskontaktiga ehk "back contact"-iga seotud probleemid.
Kavandatud uurimistöö eesmärgiks on edasi arendada tehnoloogiat optilise aknana töötava ZnO ja ZnO:Al ("front contact") õhukeste kihtide saamiseks raadiosagedusliku (RF) tolmutuse meetodil. RF tolmutuse meetod on valitud lähtuvalt konkreetsest vajadusest madaltemperatuurse (toatemperatuur) ZnO saamistehnoloogia järele, kuna alusstruktuur, millele teda kantakse, sisaldab polümeerseid materjale, ega kannata seetõttu oluliselt kõrgemaid temperatuure.
Baaskontakti ("back contact") probleemid on eelkõige seotud sobiva oomilise kontaktmaterjali leidmisega p-tüüpi absorbermaterjali jaoks ja absorberpinna eeltöötlustega.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Mare AltosaarTallinna Tehnikaülikoolvanemteadur 
2.Enn MellikovTallinna Tehnikaülikoolprofessor 
3.Tiit VaremaTTÜ Keemia- ja materjalitehnoloogia teaduskondvanemteadur