teema: Arvsisestusliku eestikeelse kõnetuvastussüsteemi loomine puuetega inimestele TTÜ rehabilitatsioonitehnoloogia keskuses
tunnusnumber: ETF5918
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.9. Süsteemitehnika ja infotehnoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Infotehnoloogia teaduskond
projekti juht: Leo Võhandu
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Infotehnoloogiliste süsteemide laialdasema kasutuselevõtu üheks piirajaks nii tervete kui puuetega inimeste puhul on sisestuse aeglus ja vigasus. Suurte maailmakeelte jaoks on juba loodud kõnetuvastussõsteemid, mis leiavad ka praktilist rakendamist. Eestis pole paraku suurte maadega võrdseid võimalusi just tänu oma väiksusele. Eriti oluline oleks kõnejuhitav sisestussüsteem puuetega inimestele. See võimaldaks neil vähemalt üritada toimida võrdväärse ühiskonnaliikmena.
Käesolev projekt seab endale eesmärgiks luua varasema ETF granti 4844 järjena reaalselt töötav kõnetuvastuslik arvsisestussõsteem. Eelmise grandi tulemusena on loodud üldisema keelemudeli kõrval ka efektiivne arvutuvastusmudel (T.Alumäe magistrtöö), mis TTÜ Küberneetika instituudis heakvaliteediliselt salvestatud arvudel saavutas kuni 97%-lise äratundmistaseme. Käesoleva grandi ülesandeks oleks kõigepealt mudeli laiendamine mürasesse keskkonda.ja teiseks universaalse lõpliku automaadi prototüübi loomine, mis seostuks kõnetuvastussüsteemiga. Plaanis on luua mitmekihiline arvude ütlemisega juhitav multifunktsionaalne süsteem, mis võimaldaks 1) suuliselt arvutit juhtida, 2) erivormide alusel kiiresti andmeid sisestada, 3) kasutada automaadi sisendtabelit rahvusvaheliselt tunnustatud ISO- standardiseeritud piktograafilise keele BLISS keelsete tekstide kirjutamiseks ja internetis edastamiseks. Kõik kolm eesmärki on puuetega inimestele üliolulised. Blisskeel on informaatikutele üldiselt tundmatu, kuid seda õpetatakse ca 50-l maal (ka Eestis mitmete eripuuetega inimestele, TÜ logopeedidele, Haapsalu erikoolis jne). See keel võimaldab paljude maade erikeelsete inimestel suhelda ilma võõrkeelt õppimata. Blisskeele Rootsis müüdava Windowsvariandi üks litsents maksab ligemale 65000 EEKi.
Käesoleva granditaotluse üheks peaeesmärgiks ongi luua kõnetuvastuslikult töötava Blissseadme prototüüp, mida saaks juba TAK-i raames edasi arendada levitooteks. Kaugemas perspektiivis on võimalik ette näha universaalliidese loomist, mis ise häälestuks vastava kasutuskeele tuvastussüsteemile. Selline toode võiks juba leida ülemaailmset levi.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tanel AlumäeTallinna Tehnikaülikoolinsener 
2.Rein KuusikTallinna Tehnikaülikoolprofessor 
3.Leo VõhanduTTÜ Infotehnoloogia teaduskondemeriitprofessor, juhataja