teema: Viimase jääaja loodusolude muutuste dünaamik Põhja-Eestis
tunnusnumber: ETF6112
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Geoloogia Instituut
projekti juht: Anatoli Molodkov
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2008
kirjeldus: Käesolev töö on pikema-ajaliste Hilis-Pleistotseeni paleoklimaatiliste, paleogeograafiliste ja geokronoloogiliste uuringute jätkamine, mille peaeesmärk on Põhja-Eesti paleokeskkonna muutuste dünaamika rekonstruktsioon interdistsiplinaarse lähenemise alusel. Peamine rõhk on käesolevas projektis osutatud Voka läbilõikele Põhja-Eestis, mis oma representatiivsuse poolest on nähtavasti üheks ainulaadsemaks nii Eestis kui kogu Baltikumis.
Läbilõike pilootuuringute (ETF grant 5440, 2003-2004. a) paleoklimaatilised ning kronostratigraafilised tulemused näitavad ühetähenduslikult, et siin on eeldatud hilisglatsiaalsete ja varaholotseensete setete asemel vastu ootusi säilinud suurem osa kogu Hilis-Pleistotseeni setetest.
Pilootuuringutega saadud positiivsed tulemused lubavad käivitada järgmise uurimisprojekti, et saada põhimõtteliselt uut ja detailsemat teavet Voka paljandites esindatud setete settimistingimuste ja vanuse kohta ning üritada jõuda uuritavate Hilis-Pleistotseeni setete kõige vanemate kihtideni uute otsingutööde kaudu.
On teada, et viimase jääaja keskkonnatingimused olid Eestis keerulised ning seetõttu senini piisavalt usaldusväärselt rekonstrueerimata. Käesoleva projektiga saadavate kronostratigraafiliste, paleoklimaatiliste ja geoloogiliste andmete alusel selgitatakse paleokeskkonna muutuste dünaamikat Põhja-Eestis ning "Voka paleobasseini" setete geneesi. Eristatud paleokeskkonna sündmusi rööbistatakse Eesti teiste piirkondade ning naaberaladega.
Alates K. Orvikust on Eesti Pleistotseeni setete liigestamine ja korreleerimine tuginenud valdavalt biostratigraafilistele ja litoloogilistele meetoditele. Käesoleva projekti raames on esmakordselt Eesti geoloogia ajaloos laiahaardeliselt kaasatud ka kaasaegsed geokronoloogilised meetodid, eeskätt uudne optiliselt stimuleeritud luminestsentsi (OSL) dateerimismeetod. Ülimalt tähtis on projektis ka see, et esmakordselt Hilis-Pleistotseeni setete uurimisel nähakse ette geokronoloogiliste ja paleopalünoloogiliste meetodite ühine kasutamine, mida seni pole väljaspool raadiosüsiniku meetodi ajalist piiri (ca 30-40 tuhat aastat) tehtud ei Balti riikides ega Põhjamaades. Palüno-kronostratigraafiline lähenemine integreeritud kujul võimaldab setete tunduvalt detailsemat ja usaldusväärsemat liigestamist ja nende laialdasemat korrelatsiooni ning saada kvalitatiivselt uut teavet stratigraafia, keskkonna arenguloo, sh paleokliima muutuste kohta, lubades täiendada geoloogilisi andmebaase uue informatsiooniga.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Natalja BolihovskajaMRÜ 
2.Ivar JaekTTÜ Geoloogia Instituutvanemteadur 
3.Avo MiidelTTÜ Geoloogia Instituutvanemteadur 
4.Anatoli MolodkovTTÜ Geoloogia Instituutlaborijuhataja 
5.Andrej NikonovVTA Maafüüs. inst.juhtivteadur