teema: Semiootiline lähenemine seletamaks avaliku arvamuse hoiakuid Euroopa Liidu integratsiooni suhtes
tunnusnumber: ETF6135
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: TPÜ Rahvusvaheliste- ja Sotsiaaluuringute Instituut
projekti juht: Raivo Vetik
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2006
kirjeldus: Antud uurimisprojekti eesmärgiks on arendada kontseptuaalselt edasi ning testida empiiriliselt uudset teoreetilist lähenemist seletamaks avaliku arvamuse kujunemist EL integratsiooni suhtes laienenud EL kontekstis. Uurimuse empiiriline baas põhineb Eestile, mis on seni olnud uute liikmesriikide seas kõige euroskeptilisem (vt Vetik, 2003).
Kavandatud uurimuses testitakse kahte peamist teoreetilist lähenemist seletamaks indiviidide hoiakute varieerumist EL integratsiooni suhtes. Esimene seletus lähtub EL integratsiooni hoiakute instrumentaalsest käsitlusest. Selle käsitluse raames on eristatavad omakorda mitmed erinevad lähenemised, mis rõhutavad peamiste hoiakute varieerumist seletavate sõltumatute muutujatena mitmesuguseid pragmaatilisi tegureid nagu majanduslik kasu, julgeolek jne (vt Ehin, 2001; Grabbe and Hughes 1999; Gabel and Palmer, 1995).
Teine teoreetiline käsitlus lähtub ideest, et uutes liikmesriikides mängivad identiteedi küsimused Euroopa Liidu integratsiooni puudutava avaliku arvamuse kujunemises oluliselt suuremat rolli kui pragmaatilised kaalutlused. Selle idee testimiseks kasutame semiootilist lähenemist, mis on esmalt välja pakutud Raivo Vetiku poolt tema artiklis euroskeptitsismist Eestis (Vetik, 2003) ja edasi arendatud projekti uurimisrühma poolt kuue Kesk- ja Ida Euroopa riikide võrdleva uurimuse raames (Vetik, Nimmerfeldt, Taru, Kivimäe, 2004).
Antud uurimisprojekti hüpoteesi aluseks on eeldus, et kirjanduses levinud instrumentaalne teoreetiline käsitlus, mis on välja töötud vanade Euroopa Liidu liikmesriikide kogemustele toetudes, ei seleta piisavalt hästi EL integratsiooni hoiakute kujunemist uute liikmesriikide puhul. Spetsiifiline sotsiaalne ja poliitiline kontekst, mis on iseloomulik neile riikidele, eeldab ka uudset teoreetilist lähenemist neis toimuvatele sotsiaalsetele protsessidele. Taolist eeldust kinnitavad viimastel Euroopa Parlamendi valimistel avaldunud märkimisväärsed erinevused hääletamisest osavõtus vanade ja uute liikmesriikide vahel. Uurimuses püstitatud hüpoteesi kohaselt on 2004. aastal liitunud riikides euroskeptitsismi seletavad tegurid seotud oluliselt enam identiteedi küsimustega kui pragmaatiliste kulude-tulude kalkulatsioonidega. Uurimuse käigus testitakse empiiriliselt seda hüpoteesi kasutades andmeid, mis kogutakse Eesti kohta antud projekti raames. Juhul, kui empiirilise analüüsi tulemused toetavad hüpoteesi laiendatakse tulevastes projektides uurimust ka teistele riikidele.      

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Raivo VetikTPÜ Rahvusvaheliste- ja Sotsiaaluuringute Instituutdirektor