teema: Uued peptiidsed ja mittepeptiidsed antioksüdantsed ravimeellased, nende biokeemilis-molekulaarne iseloomustamine ning testimine erinevatel mudelsüsteemidel
tunnusnumber: ETF6503
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: Tartu Ülikool
projekti juht: Ursel Soomets
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2008
kirjeldus: Antud projekt on jätkuks eelnenud uuringule (rahastatud Eesti teadusfondi poolt ETF Grant 4913), mille käigus on meie grupp disaininud uue glutatiooni analoogi, kus GSH molekuli N-terminusse on lisatud metoksüfenüülalaniini jääk. (Patent: Antioxidant, inventors: Ü. Langel, U. Soomets, E. Vasar, M. Zilmer, assignee : Vulpes Ltd., no. 110035500. PCT/SE01/01351).Uurimuse põhieesmärgid
1. Jätkata uute glutatiooni analoogide disaini, sünteesi ja in vitro antioksüdatiivse aktiivsuse mõõtmist. Lisada glutatiooni N-terminaalsesse otsa hüdrofoobseid mittekodeeritavaid aminohappeid, muuta GSH C-terminaalset otsa amideerides ja esterifitseerides vastava karboksüülrühma.
2. Sünteesida radioaktiivselt märgitud (triitium märge) UPF analoogid; fluorestsentsmärkega UPF analoog; ning UPF analoogide ja transportpeptiidide rakumembraani läbivad konstruktid. Uurida nende ühendite internalisatsiooni ja jaotumist vähirakkudes (Bowes melanoomi rakud), primaarsetes neuronaalsetes rakukultuurides (astrotsüüdid), ja pankrease b-rakkudes.
3. Uurida kõikide analoogide ja konstruktide toksilisust erinevatel rakuliinidel (Bowes, PC12, SHSY-5Y rakuliinid, primaarsed rakukultuurid).
4. Uurida milliste valkudega uued UPF analoogid interakteeruvad nii raku membraanis kui ka tsütoplasmas.
5. Kirjeldada UPF analoogide efekti Parkinsoni tõve kirjeldavas MPTP eksperimendis
6. Kirjeldada UPF analoogide efekti nefrektoomia korral

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Kersti EhrlichTartu Ülikoolspetsialist 
2.Riina MahlapuuTartu Ülikoolteadur 
3.Priit PõderKardiovaskulaarkirurgia kliinik TÜarst-resident, doktorant 
4.Kristiina RootsTartu Ülikooldoktorant 
5.Ursel SoometsTartu Ülikooldotsent 
6.Säde ViirlaidTartu Ülikoollektor