teema: Eesti rannavete põhjataimestiku kaardistamine kaugseire meetoditega
tunnusnumber: ETF6051
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Eesti Mereinstituut
projekti juht: Tiit Kutser
kestus: 01.01.2005 - 31.12.2008
kirjeldus: Rannikumere põhjataimestike koosluste kvantitatiivne analüüs võimaldab adekvaatselt hinnata rannikumere keskkonna seisundit, selle muutusi ning kirjeldada protsesse, mis on otseselt tingitud inimtegevusest. Eesti Riikliku Keskkonnaseireprogrammi raames teostatakse alates 1995 aastast põhjataimestiku vaatlusi kuuel seirealal. Uuritava piirkonna suurus igal seirealal on (sadades) ruutmeetrites kuna sukeldumismeetodil proovide kogumine ja laboratoorne analüüs on väga aja- ja töömahukas. Alafinantseerituse tõttu on mõõtmisi teostatud täies mahus ainult 1997 aastal.
Praktiliselt ainsaks võimaluseks uurimaks põhjataimestiku seisundit kogu Eesti rannikuvetes on kaugseire meetodite kasutuselevõtmine. Projekti põhieesmärgiks on töötada välja kaugseirel põhinevad meetodid kaardistamaks põhjataimestiku tüüpe madalates rannavetes. Selleks on vaja uurida Eesti rannavetes leiduvate põhjataimede ning muude põhjatüüpide (liiv, muda, jne.) optilisi omadusi hindamaks millised põhjatüübid on üksteisest optiliselt eristatavad. Hindamaks maksimaalset vee sügavust, kus kaugseire meetodid on veel kasutatavad, on vaja uurida ka veesamba optilisi omadusi. Saadud mõõtmistulemusi analüüsitakse bio-optilise mudeli abil, mis võimaldab hinnata millised põhjatüübid on erinevates vetes kaugseire abil eristatavad ning milliseid sensoreid peaks selleks kasutama.
Projekti loodetavaid lõpptulemusi (kaugseire algoritme ja meetodeid) on plaanis hakata kasutama põhjataimestiku kaardistamisel Eesti rannavetes. Ideaalis toimuks siis põhjataimestiku mereseire sel viisil, et kindlates mõõtepiirkondades toimub traditsiooniline seire analoogselt praegu toimuvaga ning seejärel ekstrapoleeritakse saadud tulemusi kogu Eesti rannikualale kasutades selleks kaugseire andmeid (satelliidipilte). Sel viisil teostatav mereseire annaks oluliselt täiuslikuma pildi Eesti rannikumeres toimuvatest protsessidest. Seejuures võimaldaks satelliidipiltide arhiivid uurida muutusi põhjataimestiku kooslustes juba aastast 1972.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Helgi ArstTTÜ Eesti Majanduse Instituutvanemteadur 
2.Tiit KutserTÜ Eesti Mereinstituutvanemteadur 
3.Birgot PaavelTTÜ Eesti Majanduse Instituutinsener