teema: Üksikisiku õiguste kaitse sotsiaalkindlustusega seotud vaidluste lahendamisel: Eesti praktiline kogemus võrdluses Euroopa Liidu liikmesriikide kogemusega.
tunnusnumber: ETF6646
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 5.2. Õigusteadus
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Õigusteaduskond
projekti juht: Gaabriel Tavits
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2008
kirjeldus: Igasugune sotsiaalne kaitse on efektiivne ainult siis, kui üksikisikul on õigus esitada vastuväiteid sotsiaalse kaitse teostaja (sotsiaaltoetuse tagaja) vastu ning tal on võimalus oma õigusi kaitsta kas vastava haldusorgani ees või kohtus.
Käesoleva uurimisprojekti eesmärgiks on analüüsida erinevate sotsiaaltoetuste garanteerimisega seotud vaidlusi, süstematiseerida neid ning teha vastavate järelduste pinnalt ettepanekuid vastavasisuliste seaduste muutmiseks ja täiendamiseks ning teha ka ettepanekuid sotsiaalse kaitse vallas üksikisiku õiguste kaitse tõhustamiseks.
Käesoleval ajal on erinevate sotsiaaltoetuste tagamisega seotud vaidluste süsteem Eestis mitmetahuline. Suuremas osas lahendatakse vaidlusi pensionikomisjonide poolt, kellele õigustatud isik võib esitada avalduse ning juhul, kui tema avaldus jäetakse rahuldamata, on tal seadusega ettenähtud aja jooksul võimalus pöörduda halduskohtusse, et oma õigusi kaitsta. Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse järgi lahendab nimetatud toetustega seotud vaidlusi puuetega inimeste sotsiaaltoetuste komisjon. Nimetatud komisjoni otsusega mittenõustumise korral on isikul võimalus jällegi pöörduda halduskohtusse.
Vastavasisulise seadusandluse pinnapealne analüüs näitab, et reeglina on erinevate sotsiaaltoetuste tagamisega seotud vaidluste lõppinstantsiks halduskohus, kes peab otsustama selle üle, kas konkreetse toetuse maksmisel või mittemaksmisel on rikutud seaduse nõudeid. Kohtu osa sotsiaalkindlustusvaidluste lahendamisel on oluline nii üksikisiku õiguste kaitse kui ka oluliste mõistete kujundamise osas. Olulisel kohal on siin nt vaidlused toimetulekutoetuse maksmisel, kuna siin annab sotsiaalhoolekande seadus kohtutele oluliste mõistete sisustamisel (nagu nt piisav sissetulek) küllaltki olulisel määral vabad käed. Et selgusele jõuda, missugused on sotsiaalkindlustusalaste vaidluste lahendamisel olulised probleemid, on vaja detailselt analüüsida erinevate astmete kohtulahendeid. Analüüsitavate kohtulahendite ajaliseks alguserioodiks saab olema 1992.a., sest alates sellest hetkest saab Riigikohus oma volitused ning jõustuvad ka esimesed olulisemad seadused sotsiaalkindlustuse vallas. Täiendavalt kohtupraktika analüüsile on vaja uurida ka pensionikomisjonide praktikat, sest suurem osa vaidlustest, mida lahendatakse pensionikomisjonide poolt, kohtutesse ei jõua. Ainult vastavasisulise ohtupraktika ning ametiasutuste praktika analüüs võimaldab meil saada tervikpildi sellest, kas isikute õigused sotsiaalkindlustuse vallas on piisavalt tagatud ning missugused on seadusandluse puudujäägid sotsiaalkindlustuse vallas nii materiaalõiguses kui ka protsessuaalõiguses.
Käesoleva uurimusprojekti teema uudsus seisneb selles, et senini ei ole Eestis läbi viidud ainsatki süstemaatilist ning teaduslikult põhjendatud uuringut, kus oleks analüüsitud sotsiaalkindlustusalast kohtupraktikat, sotsiaalkindlustusalaste vaidluste põhjuseid ning üksikisiku õiguste kaitse efektiivsust sotsiaalkindlustusalaste vaidluste lahendamisel.
Käesoleva uurimistöö eesmärgid on:
1) analüüsida kohtupraktikat sotsiaalkindlustusalastes vaidlustes;
2) kohtuvaidlustes esinevate probleemide analüüsimine ja nende üldistamine;
3) suuremate keskuste (Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu) pensionikomisjonide praktika analüüsimine;
4) teaduslikult põhjendatud ettepanekute tegemine sotsiaalkindlustusalaste seaduste täiendamiseks kohtupraktika alusel, samuti kodanike õiguste kaitse parandamiseks sotsiaalkindlustusalastes vaidlustes;
5) teaduslikult põhjendatud ettepanekute tegemine sotsiaaltoetuste garanteerimisel esinevate vaidluste lahendamise süsteemi ühtlustamiseks, eelkõige kohtueelse menetluse staadiumides;
6) uurimistöö tulemuste avaldamine erialakirjanduses ning saadud tulemuste kasutamine kohtunike kui ka sotsiaalkindlustusametnike koolitamisel.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Merli Mendelman 
2.Gaabriel TavitsTartu Ülikool