teema: Kohalikud võimuinstitutusioonid ja kodanike osalus: mõjukanalid ja vormid
tunnusnumber: ETF6878
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 5.7. Politoloogia
seisund: käimasolev
asutus: Tallinna Ülikool
projekti juht: Georg Sootla
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2007
kirjeldus: Eesti sotsiaalteaduslikus kirjanduses sisuliselt puudub kohalike omavalitsuste uurimise politoloogiline ja halduslik traditsioon. Seetõttu juhindutakse otsustes ja reformikavades sageli pealiskaudsetest muljetest, mis on saadud teiste riikide kogemustega tutvudes. Eestis kavandava haldusreformi kontekstis saab keskseks probleemiks just kodanikuosaluse ja kohalik demokraatia küsimus. Antud probleeme seni Eestis sügavuti analüüsitud pole. Käesoleva uurimuse põhieesmärkideks on:
1. Uurida kohaliku volikogu, täitevvõimu ja kodanikkonna rollimustrite variatiivsust kohaliku poliitika kujundamise protsessis.
2. Vaadelda, kuidas need erisused mõjustavad kodanikuühiskonna mõjukanalite kujunemist suhtlemises kohalike võimudega ning millistes vormides kodanikeosalus väljendub.
3. Kindlaks teha, kuidas nende mõjukanalite spetsiifika mõjutab kohalike võimude legitiimsust.
Keskseks hüpoteesiks on, et hästi institutsionaliseeritud esindusvõimusüsteemis (tugevad parteid, fraktsioonid, koalitsioonid, legitimeerimine) ja seal kus volikogu ja valitsuse roll poliitika kujundamises on tasakaalus, toimivad kodanike ja võimude suhete institutsionaalsed kanalid paremini kui ulatusliku otsedemokraatiaga omavalitsustes.
Uuringuprojekti raames viikase läbi küsitlus, mis toimub 2006. a. sügisel. Küsitleda kavatsetakse volikoguliikmeid (350), kohalike omavalitsuse ametnikke (400) ja aktiivseid kodanikke ning kohalike kodanikeühenduste aktiviste (450). Kokku 1200 inimest. Küsitluse viivad läbi Tallinna Ülikooli riigiteaduste magistrandid kursuse „Uurimismeetodid riigiteadustes” raames. Küsitlusmeetodiks on struktureeritud näost-näkku intervjuud. Magistrante kaasatakse ka projekti teises, analüüsi faasis, seejuures on eeldatav mitmete magistritööde valmimine.
Projekti raames toimub koostöö Tampere Ülikooli (analüüsi faasis) ja Toqueville Kohaliku Demokraatia keskuse (Budapest) vastava ala ekspertidega.
Projekti tulemusena on oodata vähemalt kahe teaduaartikli ilmumist. Lisaks kirjutatakse projekti tulemuste baasil ka eestikeelne monograafia, mis arvestades kohalike omavalitsuste alase kirjanduse vähesust eesti keeles peaks olema väärtuslik lisandus. Antud monograafia peaks huvi pakkuma nii teadlastele, kohalike omavalitsuse ametnikele, kui ka keskvõimu tasandi otsustajatele ja haldusreformi kavandajatele.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Leif Kalev 
2.Tõnis Saarts 
3.Georg SootlaTallinna Ülikool