teema: Balti kilbil toimunud Neoproterosoilised ja Paleosoilised geodünaamilised sündmused loodusliku jääkmagnetiseerituse tekke ja ea alusel
tunnusnumber: ETF6613
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.10. Geoloogia
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Bioloogia-geograafiateaduskond
projekti juht: Jüri Plado
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2009
kirjeldus: Balti kilbi lõunaosa on Neoproterosoikumis ja Paleosoikumis mõjutanud mitmed geoloogilised protsessid nagu settimine, tektooniline aktiivsus, erosioon ning meteoriidiplahvatuste poolt põhjustatud deformatsioon. Samas on nende protsesside ulatus, toimumise aeg ja iseloom suhteliselt halvasti teada. Balti kilbi geoloogilise ajaloo täpsustamiseks viiakse läbi eelkambriumi vanusega taasaktiviseerunud kivimite ning Vendi kuni Devoni settekivimite paleomagnetilised uuringud.

Projekti eesmärgiks on: (i) Ediacara kuni Devoni kivimite palemagnetiline uurimine täpsustamaks Baltika pooluse näivteekonda ning laama asendit nimetatud ajavahemikus. Eesmärgiks on Balti kilbi ja Ida-Euroopa hästidateeritud kivimite usaldusväärsete jääkmagnetiseerituse suundade isoleerimine kasutades tänapäevast aparatuuri ja uurimismetoodikat. Andmestikku kasutatakse globaalsete paleogeograafiliste rekonstruktsioonide, iseäranis Pangea kontinendi uuringu tarbeks, (ii) Neoproterosoikumi ja Paleosoikumi tektooniliste protsesside poolt mõjutatud Balti kilbi kivimite paleomagnetiline, petrofüüsikaline ja mineraloogiline uuring eesmärgiga hankida informatsiooni protsesside, mille tulemusel tekivad sekundaarsed magnetiseeritused, põhjuste, toime ja ulatuse kohta, ning (iii) korreleerida sekundaarse jääkmagnetiseerituse teke ja iga Balti kilbil (kilbi servaalades) toimunud geodünaamiliste sündmustega. Eesmärgiks on eristada globaalsete protsesside poolt põhjustatud magnetiseeritusi lokaalsete protsesside poolt põhjustatutest.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Mare Konsa 
2.Jüri PladoTartu Ülikool 
3.Väino Puura