teema: Religiooni ja riigivõimu vahekord varatotalitaarses ühiskonnas
tunnusnumber: ETF6626
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 6.6. Usuteadus
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Usuteaduskond
projekti juht: Tarmo Kulmar
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2009
kirjeldus: Käesolev grandiprojekt on ETF grantide nr. 4893 ja nr. 5374 edasiarenduseks. Senised uuringud on viinud välja varatotalitaarse ühiskonna hüpoteesini , millele tõendusmaterjali leidmine on käesoleva projekti kõige tähtsamaks ülesandeks.
Projektil on kaks eesmärki:
a) uurimisvaldkonna süvendamine (religiooni tähtsus ja tähendus inkade varatotalitaarse riigi ja ühiskonnaelu eri valdkondades),
b) uurimisvaldkonna laiendamine (uute varajaste totalitaarriikide tõenäoliste pretsedentide otsimine ja saadud uute andmete võrdlemine eriti inkade riigi andmetega).
Tööhüpoteesid on järgmised:
1. Erinevalt päikesekultusest ja sellega tihedasti seotud keisrikultusest ei seisnud suurem osa inkade religiooni kultustest riigivõimu teenistuses ja ei teeninud riigi ideoloogilisi huvisid.
2. Peruu inkade riik oli suure tõenäosusega Kolumbuse-eelse Ameerika ainuke varatotalitaarne riik.
3. Hiina vanemas ajaloos võib lisaks Hiina Qini keisririigile leida varatotalitaarseid jooni ka Sui dünastia valitsemisajast (581-618 pKr).
4. Lähis-Idas võib varatotalitaarse riigi mõningaid jooni teatud mööndustega leida Vana-Egiptuse Uue Riigi reformaator-vaarao Amenhotep IV(Ehnatoni) valitsemisajast (1379-1362 eKr).
Projekti tulemusena peab valmima 8 teadusartiklit.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Tarmo KulmarTartu Ülikool