teema: Ruum: mõiste ja objekt interdistsiplinaarses perspektiivis (sotsiaal- ja humanitaarteaduste integratsiooni metodoloogilised aspektid)
tunnusnumber: ETF6729
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 5.10. Semiootika
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Sotsiaalteaduskond
projekti juht: Anti Randviir
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2008
kirjeldus: Uurimuse põhieesmärgina võib lühidalt sätestada selle, et ruumi kui sotsiaal- ja humanitaarteaduste ühe baasmõiste süvaanalüüsi kaudu juhitakse tähelepanu kaasaja sotsiaal- ja humanitaarteaduste eri distsipliinide (hüpoteetilisele) lähedusele ning püütakse jõuda ühelt poolt ruumiuuringute redutseerimiseni ja üldistamiseni vastava terminoloogia ja metodoloogia ühtlustamise kaudu. Konkreetsed tööhüpoteesid ja –eesmärgid on järgmised:
1. Presumptsioon: sotsiaalteadusi (ja nende seost humanitaarteadustega) iseloomustab tänapäeval interdistsiplineerumine.
Järeldus: on tarvis uurida erinevate sotsiaalteaduste (ja humanitaarteaduste) integreerumist ja interferentsi a) terminoloogias ja b) metodoloogias.
2. Presumptsioon: sotsiaalteaduste (ja humanitaarteaduste) integreerumisel ja interferentsil on suur osa semiootikal kui interdistsiplinaarsuse ja transdistsiplinaarsuse hõlbustajal ja süstematiseerijal.
Järeldus: on tarvis kõrvutavalt uurida semiootika baassõnastiku ja metodoloogia suhet muude sotsiaalteadustega, eriti nendega, mis kasutavad eksplitsiitselt semiootilist terminoloogiat.
3. Presumptsioon: semiootika roll sotsiaalteaduste (ja humanitaarteaduste) integreerumisel ja interferentsil hakkab küll olema üha rohkem teadvustatud, kuid ei ole veel tähtsustatud ega uuritud. Samas on kaasaja semiootika ise uue arenguetapi lävel, mida iseloomustab semiootika erinevate suundade integreerumine.
Järeldus: on tarvis uurida semiootika baassõnastikku semiootikasiseselt ning selle võrdlemise kaudu muude sotsiaalteadustega tuua välja võimalused, mida semiootika suudab reaalselt pakkuda integreeruvate sotsiaalteaduste terminoloogia ühtlustamiseks.
4. Presumptsioon: kaasaja semiootika sõnastiku kujunemisel on oluline roll Tartu-Moskva kultuurisemiootika koolkonnal.
Järeldus: on vaja uurida kultuurisemiootika baassõnastiku suhet semiootika muude trendide omaga.
5. Presumptsioon: semiootika üks eripärasid on sotsiaal- ja kultuuriliste üksuste uurimisel see, et neid uuritakse niisugusest ühtsest perspektiivist, mis ühendab semantika, süntaktika ja pragmaatika.
Järeldus: on tarvis uurida nö objektiivsete ja subjektiivsete üksuste suhet, nende epistemioloogia ja ontoloogia suhet.
6. Presumptsioon: ruum on kaasaja sotsiaalteadustes (ja humanitaarteadustes) üks võtmemõisteid ja kategooriaid.
Järeldus: üks võimalusi ülalmainitud aspetkide uurimiseks on vaadelda ruumi. Semiootiliste ruumikäsitluse laiendamine sotsiaalteaduste interdistsiplinaarsele väljale tähendab olulisel määral tegelemist nn üksiku ja üldise probleemiga, ehk siis vastamist küsimusele, kuidas suhestuvad omavahel privaatne ja avalik ruum.
7. Presumptsioon: ruum on ka üks võimalusi, näitamaks semiootiliste konstruktsioonide loomise põhimõtete käibivust ja põhimõttelist sarnasust indiviidi-, kultuuri- ja ühiskonnatasandil.
Järeldus: on tarvis uurida ruumi konstrueerimist ja tähendustamist indiviidi-, kultuuri- ja ühiskonnatasandil.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Andres Kõnno 
2.Anti RandviirTartu Ülikool