teema: Nihkejäikuse mõju reisilaeva üldpaindele
tunnusnumber: ETF6740
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.3. Mehaanika
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Ehitusteaduskond
projekti juht: Jaan Metsaveer
kestus: 01.01.2006 - 31.12.2009
kirjeldus: Modernse reisilaeva üldpainet on raske määrata, sest pealisehitises olevad aknaavad nõrgendavad konstruktsiooni. Mõju üldpaindele avaldab ka väikese nihkejäikusega pealisehitis. Seetõttu on modernse reisilaeva tugevusanalüüs oma olemuselt aeganõudev ja raske ülesanne. Praktika jaoks on tähtis välja töötada lihtne ja kiire meetod mitmetekilise reisilaeva üldtugevuse hindamiseks. Selleks kasutatakse seotud talade meetodit.

Seotud talade algoritmi põhiidee seisneb reisilaeva jaotamises mitmeks ülestikku või kõrvuti asetsevaks talaks, mis on omavahel seotud nii normaal, kui ka tangentsiaalsidemete abil. Igal talal võib pikisihis muutuda nii geomeetria kui ka materjal. Sidemete jäikused määratakse vastavalt konstruktsioonielemendile, mis ühendab kahte tekki. Selleks määratakse tekke ühendavate elementide lõike- ja vertikaalne pikkejäikus analüütiliselt, eedades, et tekid on jäigad. Sidemetega ühendatud talade võrrandid moodustavad seotud võrrandite süsteemi, mille lahendamisel saadakse üksikute

talade siirded. Teades siirdeid, arvutatakse seejärel pinged.
Käesoleva grantiprojekti raames kontrollitakse algoritmi reaalse laeva paindekatsest saadud mõõteandmete abil. Projeketi raames arvutatakse selle laeva pinged ja deformatsioonid, nii lõplike elementide meetodi, kui ka seotud talade meetodiga ja võrreldakse kõiki tulemusi omavahel.

Piirkoormuse hindamiseks täiendatakse algoritmi selleselt, et see arvestakse nii võimalikke plastseid deformatsioone kui ka stabiilsuse kadu. Kuna piirkoormuse hindamiseks tekkiv võrrandite süsteem on mittelineaarne, siis see lahendatakse iteratsiooni teel. Saadud tulemusi võrreldakse mittelineaarse lõplike elementide meetodiga saadud tulemustega.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Jaan MetsaveerTallinna Tehnikaülikooli Ehitusteaduskond 
2.Hendrik Naar 
3.Kristjan Tabri