teema: Üksikute VUV-footonite poolt laia keelutsooniga kristallides tekitatud ruumiliselt korreleeritud ergastuste või defektide rühmad
tunnusnumber: ETF5029
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.3. Füüsika
seisund: lõppenud
asutus: TÜ Füüsika Instituut
projekti juht: Aleksandr Luštšik
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2004
kirjeldus: Hiljuti tuvastasime, et erinevalt kitsa keelutsooniga pooljuhtidest, viib laia keelutsooniga kristallide kiiritamine VUV kiirgusega mõnedest elektronergastustest või defektidest koosnevate rühmade tekkele, kus komponentide vahe on 1-10 nm. Käesoleva grandi raames on planeeritud:

Elektronergastuste kordistumisprotsessi käivitamiseks piisava energiaga üksikute footonite poolt tekitatud ja ruumiliselt korreleeritud nanomõõtmeliste ergastuste rühmade fundamentaalsete iseärasuste uurimine puhastes ja legeeritud laia keelutsooniga lihtsa ja keerulise struktuuriga oksiidides Al2O3, Y2O3, Y3Al5O12, Ga2O3, MgGa2O4, ZnWO4, BaWO4, BaMgAl10O17, BaY2O8, Na6Al6Si6O24(NaBr)2x.

Katiooneksitonide tekitamise ning kordistamise protsesside ja nende kiirguslike ning kiirguseta lagunemise kanalite uurimine laia keelutsooniga kristallides BaF2, SrF2, CsF, NaCl, CsBr jt.

Peaaegu täieliku stöhhiomeetriaga halogeenisi saldavate alumosilikaatide Frenkeli defektide paaride, millides defektide paarisisene vahe on 1 nm ja mis on termiliselt stabiilsed kõrgete (> 400 K) temperatuurideni, fototekitamise uurimine ergastuste kordistumise tingimustes.

Sodaliitides üksikute VUV footonitega ruumiliselt korreleeritud defektirühmade tekitamise protsesside kasutamis võimaluste analüüs informatsiooni nanomõõtmeliseks (suure tihedusega) 300 K juures stabiilseks salvestamiseks.

Kiirituskindlate, Xe-lahenduste VUV-kiirgust ühest suurema kvantsaagisega nähtavaks kiirguseks viivate spektraaltransformaatorite otsing ja uurimine eesmärgiga kasutada neid ökoloogiliselt puhastes valgusallikates ja lamekuvarites.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Eduard FeldbachTÜFIvanemteadur 
2.Aleksandr LuštšikTartu Ülikooli Füüsika InstituutTÜ korraline professor, TÜFI laborijuhataja 
3.Tšeslav LuštšikTÜFIvanemteadur 
4.Vitali NagirnõiTÜFIvanemteadur 
5.Jevgeni VassiltšenkoTÜFIvanemteadur