teema: Eesti mõisad kui kultuurimälestised
tunnusnumber: ETF5097
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 6.5. Kunstiteadused
seisund: lõppenud
asutus: Ajaloo Instituut
projekti juht: Ants Hein
kestus: 01.01.2002 - 31.12.2005
kirjeldus: Et Eesti kunsti- ja arhitektuuripärandist kuulub vanadele mõisahoonetele ja -parkidele väga oluline koht, ei vajagi vist pikemat tõestamist. See leiab kinnitust kasvõi arvukate publikatsioonide näol, mis on viimaste aastate jooksul nende kohta ilmunud (eri raamatutena J. Maiste, H. Neuschäfferi ja allakirjutanu sulest), kõnelemata üldisest huvitõusust, mida tõestas näiteks ka 2001. aasta suvel Tallinnas Rotermanni soolalaos lahti olnud mõisaarhitektuuri näituse agar külastatavus. Siinsed mõisad lummavad juba oma arvukuse poolest (selliseid, kus härrastemaja on veel säilinud, leidub üle 500), ligi kahesaja mõisaansambli kultuuriloolist kaalu kinnitab ka tõik, et nad on võetud riikliku kaitse alla. Mõisad kui lääne-euroopalikud märgid siinses maastikus, mõisad kui baltisaksa kultuuri kõige iseloomulikumad mälestised. Mõisad kui veel nähtaval püsivad tipud ühest kadunud maailmast, uppunud Atlantisest.
Projekt on mõeldud loogilise jätkuna allakirjutanu senistele uuringutele baltisaksa kunsti- ja kultuuriloo vallas. Eesmärgiks on seatud nii mõisates säilitud kultuuriväärtuste dokumenteerimine kui ka nende käsitlemist võimalikult mitmekülgsel kultuuriloolisel taustal. Töö seostub ka traditsioonilise kultuurimiljöö säilitamise, kultuuriökoloogia probleemistikuga - seda enam, et paljud mõisahooned seisavad praegu tühjade ja lagunevaina, pargid metsistuvaina. Eeldatavalt omab uurimus tähtsust ka naabermaade kunsti- ja kultuuriajaloolaste silmis, kuivõrd siinsete mõisates kajastuvad rohked kontaktid välismaaga.Uurimusega võetakse kokku nii autori poolt ekspeditsioonidelt kogutud andmestik kui ka see aines, mis on laekunud mitte üksnes Eesti, vaid ka Saksa, Rootsi, Soome, Vene ja Läti arhiividest, raamatukogudest ja muuseumidest.
Uurimistöö tulemused on kavas avaldada mitme artiklina ja kasutada selle tulemusi allakirjutanul juba ka käsilolevais monograafiates.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Ants HeinAjaloo Instituutvanemteadur