teema: Alkohol ja uimastid siirdeühiskonna sotsiaalsete riskiteguritena välditavate surmade ja suitsidaalse käitumise preventsioonis
tunnusnumber: ETF5349
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 5. Sotsiaalteadused
seisund: lõppenud
asutus: MTÜ Suitsidoloogia Instituut
projekti juht: Airi Värnik
kestus: 01.01.2003 - 31.12.2005
kirjeldus: Käesoleva uuringu põhieesmärgid on:
* Teaduslikust aspektist välja selgitada omavaheline seos (1) alkoholi ja narkootikumide tarbimise, (2) rea välditavate surmade ja suitsidaalse käitumise ning (3) makrotasandi sotsiaalsete protsesside vahel Eestis kompleksselt nii ühiskonnas tervikuna kui üksikisiku tasandil rahvusvaheliselt võrreldavate metoodikatega ning avaldada töö tulemusi.
* Rakenduslikust aspektist anda teaduslik alus välditavate surmade ja suitsidaalse käitumise vähendamiseks sihtgrupiti, mis oleks põhjus-tagajärg seoseid arvestavaks baasiks preventiivsete meetmete väljatöötamisel ja täiendamisel nii antud töö raames kui riikliku alkoholipoliitika programmis ja riikliku vaimse tervise programmis, aga ka soovituslikuks juhendmaterjaliks analoogilise ajaloolise taustaga maades.
Uuringu tähtsus ja oodatavad tulemused
Käesolev uurimistöö toob esile ja pakub teaduslikult põhjendatud lahendusi Eesti jaoks teravatele probleemidele - suhteliselt madal keskmine ja eeldatav eluiga eriti meespopulatsioonis välditavate surmade, sh suitsiidide tõttu, mis on mitmest aspektist kurnav riigi majandusele kui sotsiaalsele kapitalile. Võetud ülesannet lahendatakse Eestis esmakordselt. Eriti oluline on kõikne lähenemisnurk (kvantitatiivse ja kvalitatiivse meetodi integreerimine), mitme eriala spetsialistide integreerimine, samuti orienteeritus nii teadusele kui praktikale. Tulemused esitatakse rahvusvaheliselt retsenseeritavates ajakirjades ja projekti erinevate komponentide baasil kaitstakse väitekirju.
Uurimus täiendab preventsiooni võimalusi riiklikus alkoholipoliitikas ja annab riikliku vaimse tervise programmi koostamisele teaduslikult läbitöötatud baasi konkreetsete sihtgruppide, riskitegurite ja kaitsvate tegurite esiletoomiseks ja vastavate abinõude rakendamiseks, mis tõotab riigile majanduslikku kasu.
Uurimuse erilist tähtsust näevad autorid selles, et oletatavalt kujuneb sihtgrupiks eeskätt tööealine mees, ühiskonna seisukohalt väga olulise ressursi kandja, ja tõenäoliselt ka naispopulatsioon alarmeerivalt tõusva alkoholi ja narkootikumide tarvitamise tõttu.
Uurimustulemusi on võimalik kohaldada ka teistes Idabloki maades.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Kairi KõlvesTÜ, Suitsidoloogia Instituutdoktorant, teadur 
2.Liina-Mai ToodingTartu Ülikooldotsent 
3.Marika VäliTartu Ülikooldotsent 
4.Airi VärnikMTÜ Suitsidoloogia Instituutjuhataja