teema: Heterotoopse ossifikatsiooni patogeneesi dünaamika inimesel ja rotil
tunnusnumber: ETF5445
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 3. Arstiteadused
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Arstiteaduskond
projekti juht: Andres Arend
kestus: 01.01.2003 - 31.12.2006
kirjeldus: Töö põhieesmärk on heterotoopse ossifikatsiooni (HO) patogeneesi uurimine, hinnates osteokondrogeense diferentseerumise, desmaalse- ja enkondraalse ossifikatsiooni histogeneesi, nende protsesside auto- ja parakriinset regulatsiooni ning põletiku rolli HO kujunemises kliinilisel materjalil ja katseloomadel.
Töö alleesmärgid:
1.Määrata osteoneogeneesi reguleerivate kasvufaktorite BMP-2, TGF-b1, TGF-b2, TGF-b3 geenide ekspressiooni ja prostaglandiinide PGE2 ja PGF2a sisaldust inimese ossifikaadis. Rakendades ossifikaadi tsoonide mikroseparatsiooni uurida nende faktorite mõju ajalis-ruumilist dünaamikat.
2. Hinnata osteoinduktiivste kasvufaktorite ekspressiooni patsientide operatsioonieelses materjalis ning analüüsida võimaliku seose olemasolu nende taseme ja hilisema HO avaldumise vahel
3. Luua HO loommudel, mis oleks hästi standardiseeritav ja tüvirakkude päritolu osas võimalikult sarnane endoproteesimise järgsele heterotoopsele ossifikatsioonile inimesel.
4. Uurida HO rakkude diferentseerumise regulatsiooni, hinnates BMP-2, TGF-b1, TGF-b2, TGF-b3, COX-1 ja COX-2 geenide ekspressiooni ja prostaglandiinide PGE2 ja PGF2a ning IL-6 sisaldust eksperimentaalse ossifikaadi eri tsoonides ajalises dünaamikas.
5. Anda saadud teadmiste foonil soovitusi HO profülaktika optimeerimiseks kliinilises praktikas.
6. Töötada välja ossifikaadi histoloogilisi tsoone arvestav RNA ekstraktsioonimeetod ossifikaadi rakkude uurimiseks in vivo nii inim- kui loommaterjalil.
HO patogeneesimehhanismi uurimine inimestelt kogutud materjalil avab paremad võimalused selle protsessi mõistmiseks ja raviskeemi optimeerimiseks. Uued teadmised kasvufaktorite produktsiooni iseärasustest võivad anda täiesti uusi ideid uudsete ravimeetodite leidmiseks.
Loommudel avab võimaluse eksperimentaalseks uurimuseks, mis aitab selgitada luuüdi strooma rolli HO tekkes ning võib mõjutada otseselt operatsioonivõtete valikut kliinilises praktikas.
RNA eraldamiseks kasutatava metoodika juurutamine ja valideerimine avab võimaluse selle kasutamiseks ka teiste sidekoe- ja luuhaiguste ning patoloogiliste seisundite uurimiseks in vivo.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Andres ArendTÜ Arstiteaduskonddotsent 
2.Aare MärtsonSA TÜKosakonna juhataja 
3.Leho RipsTartu Ülikoolresident 
4.Peeter RoosaarTartu Ülikooldotsent 
5.Alar ToomTartu Ülikooldoktorant