teema: Eesti kliima kõikumiste ja muutumise põhjuste analüüs lähtudes suuremõõtmelisest atmosfääri tsirkulatsioonist ja kasutades regionaalset kliimamudelit
tunnusnumber: ETF5786
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.11. Loodusgeograafia (sh meteoroloogia, geofüüsika)
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Bioloogia-geograafiateaduskond
projekti juht: Jaak Jaagus
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Keskseks eesmärgiks on kohandada regionaalset kliimamudelit RegCM3 Eesti ja tema naaberalade jaoks ning selle abil kvantitatiivselt hinnata kliima kõikumisi ja muutusi. Erilise huvi all on tsüklonite erinevate trajektooride analüüs ja ilmastiku kujunemine nende korral. Projekti põhieesmärgi saavutamiseks on kavandatud järgmised tööülesanded.
Esiteks, töösse rakendada regionaalne kliimamudel Eesti jaoks. Modelleerimise iseärasustest tulenevalt on otstarbekas vaadelda Eesti territooriumist oluliselt laiemat ala. Kliimamudeli töölerakendamiseks tuleb soetada vajalik riist- ja tarkvara ning lähteandmed. Edasi kontrollitakse mudelit mineviku andmete alusel pöörates erilist tähelepanu atmosfääri tsirkulatsioonile ja talvisele ilmastikule. Kontrollitakse mudeli tundlikkust erinevate füüsikaliste parameetrite suhtes.
Teiseks, Wangenheimi-Girsi klassifikatsiooni järgi igapäevaste ilmatüüpide andmete kontrollimine ja kasutamine kõrvutamaks seda Eesti ilmastiku kõikumistega. Eelnevad uuringud on näidanud, et just see klassifikatsioon kajastab kõige paremini atmosfääri tsirkulatsiooni Eestis ja tema lähialal.
Kolmandaks, koostada andmestik tsüklonite trajektooride kohta Euroopas ja analüüsida liikumisteede esinemissageduse dünaamikat ja nende mõju ilmastiku kõikumistele.
Neljandaks, regionaalse kliimamudeli RegCM3 abil teha mudeleksperimente erinevate tsirkulatsioonitüüpide jaoks, mille väljundiks oleksid kliimaparameetrid sellise tsirkulatsiooni jaoks. Mudeli abil saab kontrollida seni kindlakstehtud seoseid tsirkulatsiooni ja ilmastiku vahel.
Viiendaks, teostada mudeleksperimente globaalse kliima muutuse erinevate stsenaariumide jaoks. Tööhüpoteesiks on arvamus, et kuna tsirkulatsioon on Eesti kliima jaoks määravaks kliimat kujundavaks teguriks, siis ka kliima muutumise põhjusi tuleks otsida muutustest tsirkulatsioonis. Seda väidet on võimalik edukalt tõestada regionaalset kliimamudelit kasutades.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Jaak JaagusTÜ Bioloogia-geograafiateaduskonddotsent 
2.Piia PostTartu Ülikoollektor 
3.Mait SeppTartu Ülikooldoktorant 
4.Oliver TomingasTartu Ülikooldoktorant