teema: Põlevkivi poolkoksi ja sellest valmistatavate taimekasvusubstraatide fütotoksilisuse põhjused ja indikaatorparameetrid
tunnusnumber: ETF5811
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 1.6. Füüsikaline, analüütiline ja anorgaaniline keemia
4.1. Maaviljelus ja maaparandus
seisund: käimasolev
asutus: TÜ Füüsika-keemiateaduskond
projekti juht: Kaja Orupõld
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2007
kirjeldus: Käesoleva projekti raames teostatava uurimistöö ülesandeks on selgitada Eestis keskkonnaohtlikuks tunnistatud jäätme, põlevkivi poolkoksi, omadusi taaskasutamiseks rekultiveerimisaine koostises. Rekultiveerimisaine on poolkoksi ja rabaturba segamisel saadav kasvusubstraat, mida on võimalik kasutada jäätmemägede, tuhaväljade, vanade prügilate jne. rekultiveerimisel. Eelkatsed on näidanud, et värske poolkoks ja sellest valmistatud rekultiveerimisaine on esialgu taimedele toksilised, kuid rekultiveerimisaine seistes toksilisus ja taimede kasvu inhibeeriv toime väheneb.
Antud uurimistöö peaeesmärgiks on selgitada poolkoksi ja rekultiveerimisaine fütotoksilisuse põhjusi. Selleks on kavas uurida poolkoksis keskkonnaohtlike saasteainete sisaldusi ja nende muutumist rekultiveerimisaine koostises ning seda kuidas keemiliste parameetrite muutumine on seotud fütotoksilisuse muutumisega.
Projekti teises osas planeeritakse uurida fütotoksilisust põhjustavate ühendite toimet taimedele eraldi katsetes puhaste ainetega, selgitades välja nende mõju erinevatele taimeliikidele ja kahjulikku toimet avaldavad kontsentratsioonid. Uurimistöö lõppeesmärgiks on indikaatorparameetrite väljatöötamine, mille järgi oleks võimalik otsustada rekultiveerimisaine kasutussobivuse üle taimekasvusubstraadina.
Käesoleval uurimusel on ka praktiline rakendus. Saadavad tulemused võimaldavad täiendada (turba ja poolkoksi teaduslikult põhjendatud vahekord, kolmandate komponentide lisamise vajadus, laagerdumiseks vajalik aeg ja tingimused, jne.) rekultiveerimisaine valmistamise tehnoloogiat nii, et oleks tagatud keskkonnale ohutu taimekasvusubstraadi tootmine.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Kaja OrupõldTÜ Füüsika-keemiateaduskondlektor 
2.Henn RaaveEPMÜteadur