teema: Impedants-spektromeetriliste mõõtmiste meetodite uurimine ja rakendamine organite monitooringu vahendite väljaarendmiseks
tunnusnumber: ETF5897
projekti tüüp: Eesti Teadusfondi grant
erialad: 2.13. Biomeditsiinitehnika
seisund: käimasolev
asutus: TTÜ Infotehnoloogia teaduskond
projekti juht: Toomas Parve
kestus: 01.01.2004 - 31.12.2006
kirjeldus: Töö eesmärgiks on kasutusel olevatest diagnostiliselt efektiivsemate ja tehniliselt täiuslikumate ning uusimatel mikroelektroonsetel lahendustel põhinevate kudede ja organite mitmesageduslike elektrilise bioimpedantsi spektromeetrilise mõõtmise vahendite loomise võimaluste uurimine ja vastavate seadmete katsenäidiste väljatöötamine ning katselise ekspluatatsiooni korraldamine reaalsetel bioloogilistel objektidel (kudedel või organitel) kliinilistes tingimustes.
Uurimise objektiks saab olema ka organite ja kudede bioimpedantsi elektriliste ekvivalentide uurimine ja koostamine ning nende ja mõõtetehniliste ekvivalentide vaheliste seoste määramine, ning sellega seoses ka mõõtemeetodi valiku kriteeriumide läbitöötamine.
Uurimistulemustele tuginedes on kavas luua originaalseid seadmeid ja katsetada neid nii laboratoorsetes kui ka kliinilistes tingimustes.
Eesmärkidest tulenevad ülesanded ning nende lahendamise tulemused on järgmised:
1) impedantsspektromeetriliste mõõtmiste läbiviimiseks mõeldud mitmessageduslike portatiivsete EBI-monitoride loomine võimaluste uurimine, eeskätt digitaalsete signaaliprotsessorite (DSP) baasil.
Tulemus: EBI-monitoride katsenäidised, mida saab kasutada südame- ja kopsuoperatsioonide juures ning organite ja kudede siirdamise ajal ja järel.
2) implanteeritavate spektromeetriliste EBI-monitoride täiustamise võimaluste uurimine eesmärgiga välja töötada madala toitepingega (kuni 3V) ja väikese voolutarbega mikroskeemid, mis on sobivad implanteeritavate ja portatiivsete EBI mõõtmise vahendite realiseerimiseks.
Tulemus: Välja töötatud mikroskeemide baasil loodud spektromeetriliste EBI monitoride pilooteksemplarid, mida on võimalik kasutada koos siirdatavate organitega või isegi koos nendega siirdada.
3) südame dünaamiliste impedantsmudelite parametriseerimine.
Tulemus: Adekvaatsemalt käituvad arvutimudelid, millede abil saab seostada organite seisundit ja nende elektrilisi parameetreid.

projektiga seotud isikud
nr nimi asutus amet  
1.Aivo KuhlbergTallinna Tehnikaülikooldoktorant 
2.Alar KuusikTallinna Tehnikaülikoolvanemteadur 
3.Toomas ParveTTÜ Infotehnoloogia teaduskondvanemteadur